'Cumhurbaşkanını halk seçmeli'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusundaki isteklerini yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Yazıcıoğlu, Türkiye'nin Türk dünyasından koparılarak tek yönlü politikalarla AB ile kader bağı ile bağlandığını ve Kıbrıs'ın AB sürecinde bir Yunan adası haline getirilmek istendiğini söyledi. Yazıcıoğlu, AB'nin şu an Türkiye'den Ankara Anlaşması'nın bütün hükümlerini yerine getirerek limanlarını ve havaalanlarını Rumlara açmasının istendiğini belirtti.

Kıbrıs'ta yaşanan gelişmelere rağmen "araba devrilmedi, tren yoluna devam ediyor" gibi yorumlar yapıldığını belirten Yazıcıoğlu, "Rum Yönetimini tanımak, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımaktır. Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımak KKTC'yi yok saymaktır" dedi. Yazıcıoğlu, ayrıca bundan sonraki adımın adadan Türk askerlerinin çekilmesi olacağını ifade etti. Yazıcıoğlu, Kıbrıs konusundaki tartışmaları tehlikeli gördüğünü ve bu konuda milli bir mutabakat oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bazı kesimlerin başlattığı girişimleri değerlendiren Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapılacağının Anayasa'da belli olduğunu ve yasalara uygun olarak ve kurallar çerçevesinde seçimin yapılacağını kaydetti.

BBP'nin yıllardır Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesi gerekliliğini ifade ettiğini belirten Yazıcıoğlu, iktidarın bu öneriyi Meclis çoğunluğu ile sağlayabilecek güce sahip olduğunu ancak bunu gerçekleştirmediğini vurguladı.

Yazıcıoğlu, "Bu sorunu demokrasi kuralları içerisinde yaparsak bütün sorunları aşarız" dedi. Yazıcıoğlu, gerekçeler oluşturarak ve demokrasi dışı sistemlerle çözüm aramanın Türkiye'nin yararına olmayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı eşinin başörtülü olmayacağı şeklindeki açıklamalar konusunda konuşan Yazıcıoğlu, Anayasa'da böyle bir şeyin mevcut olmadığını ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin kurallarının belli olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, "Anayasada olmayan bir kuralı kullanmak demokrasi ile bağdaşmaz" dedi.

Emekli paşaların Genelkurmay Başkanı'na mektup yazarak Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahil olunması yönündeki isteklerinin hatırlatılması üzerine Yazıcıoğlu, emekli subayların siyasetle ilgilenmesinin gayet doğal olduğunu ancak arkalarında Türk Silahlı Kuvvetleri varmış gibi görüntü vermelerinin doğru olmayacağını söyledi. Yazıcıoğlu, "Elbisesini çıkardıktan sonra herhangi bir tavır ortaya koymak doğaldır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious