Cumhurbaşkanını halk seçsin

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Isparta'da bulunan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı seçimini halkın yapmasının vaktinin geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel adını taşıyan üniversitenin mezuniyet törenine katılmak üzere geldiği Isparta'da İslamköy'ü, Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi'ni ve İslamköy Belediyesi'ni ziyaret etti. İslamköy'deki müzede Cuma namazını kılan Demirel, yapımı devam eden Demokrasi Müzesi'ndeki çalışmaları inceleyerek, müze alanı içerisindeki Demirel Evi'ni gezdi. Doğduğu evde küçüklüğünde pencereden yere düştüğü yeri gösteren Demirel, daha sonra müze alanı içindeki kütüphanede bir süre dinlendi. Buradan İslamköy Belediyesi'ne geçen Demirel, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tartışmalarla ilgili düşünceleri sorulan Demirel, seçime 11 ay kalmasına rağmen geçen yıldan beri yapılan tartışmaların bir yıl daha yapılacağını kaydetti. Tartışmaların nedenini Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı'nın çok önemli olay olmasına bağlayan Demirel, "Bir defa kimin seçileceği kadar nasıl seçileceği önemli hale geldi. Avrupa'da 26 ülkeden 17'sinde cumhurbaşkanını halk seçiyor. Türkiye'de de halkın seçme vakti gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı makamı halka aittir. Onun için o makamı kimin dolduracağına halk karar versin." dedi. Türk demokrasinin cumhurbaşkanını halkın seçeceği aşamaya geldiğini söyleyen Demirel, cumhurbaşkanlığı makamının şahıslara ikram edilecek bir yer olmadığını vurguladı. Seçilecek kişinin halkın büyük çoğunluğunu hiç olmazsa yarıdan fazlasını kucaklamak zorunda olduğunu aktaran Demirel, "Bugün eğer meclis seçerse bu imkan yoktur. En iyi ihtimalle bugün mecliste seçilecek bir Cumhurbaşkanı halkın ancak yüzde 25'ini temsil edeceği görülüyor. Kim seçilirse seçilsin, başarılı olsa bile tartışılacaktır." diye konuştu.

Isparta'da CHP Lideri Deniz Baykal, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'yla bir araya gelmesini bir ulusal ittifak anlamına gelip gelmediği sorusunu yanıtlayan Demirel, bunun sadece Süleyman Demirel Üniversitesi'nin mezuniyet töreni için olduğunu başka bir nedeni bulunmadığını kaydetti. Siyasetin dağıldığını ve Rahşan Ecevit'in solda ittifak çalışmalarını takip ettiğini belirten Demirel, "Rahşan Hanım benden randevu isterse memnuniyetle karşılarım. Önemli olan bu çalışmaların nereye varacağıdır." şeklinde konuştu. Siyasetin bölünmesinin halkı huzursuz ettiğini aktaran Demirel, siyasetin orta sağ ve orta solda toplanması gerektiğini bildirdi. Parçalanmış siyaset nedeniyle sistemin ağır işlediğini belirten Demirel, milletin alternatifsiz bırakılmamasını istedi. Halkın seçime gidileceği vakit kime oy vereceğinin arayışına girdiğini söyleyen Demirel, Rahşan Ecevit'in ittifak çalışmalarının nereye varacağına bakılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious