Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanlığı konusuyla ilgili olarak, “Tartışmaların çözümü, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Erkan Mumcu, Adana'daki incelemeleri sırasında, Kanal A Televizyonu'nda Acar Filiz'in sunduğu “Bir Ters Bir Düz” programına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mumcu, iktidara söylenmesi gerekenleri ana muhalefet yerine kendilerinin söylediğini bildirdi. Kendisini oligarşik düzeni değiştirme iddiasında olan birisi olarak nitelendiren Mumcu, bu durumun imtiyazlı kişilerin hoşuna gitmediğini söyledi.

Bu nedenle kendisini yok sayıp görmezden gelenlerin olacağını belirten Mumcu, “Amerika'nın uygulamaya koyduğu terör örgütü PKK planını 1 yıl önce söylemiştim. Ancak bu açıklamalarım medya tarafından görmezden gelindi. Türkiye'de muhalefete muhalefet eden bir medya var. Bu ortada, ancak biz gücümüz yettiğince siyaset yaptığımızı düşünüyoruz” dedi.

Mumcu, irtica ve laiklik tartışmalarıyla ilgili sorular üzerine, bu yöndeki tartışmaların altında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yattığını savundu.

Bu konuda ulusla inatlaşmanın gereğinin olmadığını ve ulusun demokrasiden yana olduğunu anlatan Mumcu, “Tartışmaların çözümü, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesidir” diye konuştu.

“Birbiriyle konuşan, anlaşan ve ortak milli politikalarda uzlaşabilen Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'na ihtiyaç var” diyen Mumcu, “Vatandaş, bu alanlardan ağız dalaşı değil anlayış, mutabakat, işbirliği ve ortak çalışma bekliyor” dedi.

Mumcu, ekonominin rantiyenin ve sıcak paranın eline teslim edildiğini, Hazine'nin, ihtiyacı olmadığı halde yüzde 23-24 faizle 2-3 yıllık borçlandığını öne sürdü.

Terörün amacının devletin itibarını küçük düşürmeye yönelik olduğunu vurgulayan Mumcu, şöyle konuştu:
“Terör örgütü PKK'nın da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaptığı, devleti itibarsız hale getirmeye yöneliktir. Terörle mücadele, devlete kaybettiği itibarını kazandırmak için yapılmaz. Bu mantık yanlıştır.
Terörle mücadele uzman olmayan kurumlarla da yapılmaz. Terörle mücadele bir reaksiyon mücadelesi değildir. (Onlar şunu yaptı, biz de misillemesini yapalım) anlayışı olmaz. Ayrıca, sorun terör olarak görülmemeli, sorun bölücülüktür. Mücadeledeki amaç, vatandaşın güvenini kazanmak ve bunun sürekli olmasını kılmak olmalıdır.”


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious