Cumhurbaşkanı'nın gözleri önünde rektör protesto etti

Cumhurbaşkanı'nın gözleri önünde rektör protesto etti.74381
  • Giriş : 05.10.2007 / 19:06:00
  • Güncelleme : 05.10.2007 / 20:00:23

Gazi Üniversitesi'nin akademik açılışına katılan Gül'ün gözleri önünde, rektör protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi içinde özgür olmayan üniversitenin misyonunu yerine getirmesinin mümkün olmadığını söyledi. Gül, ''Üniversite içindeki özgürlüğün sağlanması ve akademik hürriyetin korunması için çağın gerektirdiği kurumsal reformlar yapılmalı ve mevzuat geliştirilmelidir'' dedi.

Gazi Üniversitesi'nin 2007-2008 akademik yılının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteye gelişinde ve gidişinde öğrencilerin sevgi gösterileri ve yoğun ilgisiyle karşılaştı. Gül öğrencilerin ilgisine el sallayarak karşılık verirken, öğrenciler cep telefonlarıyla Gül'ün fotoğrafını çekme yarışına girdi. Cumhurbaşkanı Gül'ü üniversiteye gelişinde ve gidişinde rektör yardımcılarıyla birlikte karşılayan ve uğurlayan Rektör Kadri Yamaç'a Sosyal Bilgiler 5. sınıf öğrencisi Osman Çolak tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün yanında duran rektöre 'Atanmış rektör istemiyoruz, seçilmiş rektör istiyoruz' diye bağıran Çolak'ı güvenlik görevlileri ağzını kapatarak etkisiz hale getirdi.

Üniversitenin açılış töreninde Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Memiş'in 'Sigara ve İnsan' konusunda verdiği açılış dersi ise Cumhurbaşkanı Gül başta olmak üzere katılımcıları memnun etti. Sigaranın zararlarını karikatürler ve esprilerle anlatan Memiş, "Sigara insana o kadar dost gibi gelir ki, akciğer kanserinin sigaradan olduğunu bile insan inkar eder" dedi. Toplumsal bir sorun olan sigara kullanımının her geçen süre arttığına işaret eden ve sigaranın içki ve uyuşturucudan daha fazla bağımlılık yaptığını anlatan Memiş, yaklaşık 15 dakika süren dersini 'sigarasız yolunuz açık olsun' diye bitirdi. Dersi büyük bir ilgiyle dinleyen ve zaman zaman gülümseyen Cumhurbaşkanı Gül, kendi konuşması bittikten sonra Memiş'in yanına giderek tebriklerini sundu. Gülerek Memiş'in yanına giden Gül, "Bu dersi her yerde verseniz ne kadar iyi olur" dedi.

Türk üniversiteleri ilk 100 içinde olmalı

Konuşmasında Türk üniversitelerine 'dünyanın ilk 500, hatta ilk 100'ü içine girme' hedefi gösteren Cumhurbaşkanı Gül, "Üniversiteler Türkiye'nin çeşitliliğine ve çoğulculuğuna konuşarak, eleştirerek, muhalefet ederek veya öneriler getirerek katkıda bulunmaktadırlar. Bunu yaparken üniversite mensuplarının akademik hürriyete sahip olmaları önem taşımaktadır" dedi.

Gül, Türk üniversitelerinin dünyaya açılmada önemli mesafeler kat ettiğini, YÖK ve üniversitelerin AB'ye entegrasyon sürecinde önemli sorumluluklar üstlendiğini dile getirdi. Üniversitelerin dünyanın hemen her ülkesinde toplumsal ilerlemenin lokomotifi konumunda olduğunu dile getiren Gül, "Üniversiteler her türlü eski ve yeni fikrin, çoğunluktan ayrılan farklı, marjinal ve egzantrik fikrin, hasılı şiddeti önermeyen bütün fikirlerin korunup, kollanacağı yerler olmalıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious