Cumhurbaşkanının uçağında korku dakikaları

Cumhurbaşkanının uçağında korku dakikaları.8358
  • Giriş : 30.01.2008 / 09:43:00

Resmi bir ziyaret için Meksika'ya gitmekte olan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un uçağı, Azor adalarında tehlike atlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bermuda adalarına iki iniş yapması gereken Tu-154 tipi uçağın, Azor adalarının ''Lajes''
havalimanından havalandıktan yarım saat sonra iniş takımlarının kapanmadığı bildirildi.

Bulgar medyasında yer alan flaş haberlere göre, yaklaşık 4 saat Azor adaları semalarında tur atan uçakta panik yaşandı.

İniş takımlarına kuş girmesi nedeniyle arızalandığı tahmin edilen uçaktaki heyet yolcuları ile konuşan Georgi Pırvanov ile özel kalem müdürü emekli general Nikola Kolev'in paniği yatıştırmayı çalıştıkları bildirildi.

Pilotların gösterdiği büyük çabalar sayesinde uçak, 4 saatlik bir uçuştan sonra yine Azor adalarına iniş yapmayı başardı. Cumhurbaşkanı Pırvanov, eşi Zorka Pırvanova ve beraberindeki heyet, geceyi geçirmek üzere Azor adalarında kalınca, Meksika ziyaret programı da değişti.

Resmi ziyaret için Meksika'ya gidişi sırasında gece saatlerinde Azor Adalarında uçağı arızalanan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un ziyaretini iptal ettiği açıklandı.

Pırvanov'un basın müşaviri Boyka Başlieva, BGNES adlı özel bir Bulgar haber ajansına yaptığı açıklamada, devlete ait Tu-154 tipi uçağın tekerleklerinin arasına bir kuşun girmesi sonucu iniş takımlarının kapanmadığını bildirdi.

Başlieva, yakıtını harcamak için yaklaşık 4 saat Azor adaları bölgesinde havada kalan uçağın, ''Lajes'' havaalanına zorunlu iniş yaptığı, Cumhurbaşkanı Pırvanov, eşi Zorka Pırvanova ve beraberindeki heyetin geceyi Azor Adalarında geçirdiğini bildirdi.

Arızaya rağmen uçakta panik olmadığını belirten Başlieva, buna rağmen Cumhurbaşkanı Pırvanov'un Meksika'ya gitmekten vazgeçerek, Bulgaristan havayolları ''Bulgaria Air''in bir uçağıyla bugün Lizbon üzerinden Sofya'ya döneceğini duyurdu.Portekiz'e ait Azor Adaları, başkent Lizbon'a 1500 kilometre batısında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious