'Cumhurbaşkanları da yargılanabilir'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, "Cumhurbaşkanları yargılanamaz" şeklindeki yargının doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'nde, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan'ı kabul eden Baykal, kabul sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Başbakan inatla ben Cumhurbaşkanı olacağım ve seçileceğim derse, yasal yollardan oradan indirmenin yollarını ararız" sözlerini hatırlatması üzerine konuşan Baykal şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanı yargılanamaz diye bir kanı var. Cumhurbaşkanları görevi sırasında, görevi ile ilgili suçlardan şahsen yargılanamaz ancak; cumhurbaşkanlığı görevinden önce işlemiş olduğu suçlardan, cumhurbaşkanlığı görevi dışında işlemiş olduğu suçlardan ve vatana ihanet suçlarından yargılanabilir."

Yaşar Okuyan ile yaptıkları görüşmeye de değinen Baykal, son dönemde Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdiklerini belirterek, Türkiye'nin istikrar içinde Anayasa'nın uygulandığı bir yer olması için çabaladıklarını söyledi.

Öte yandan Okuyan, Baykal'a eşinin yapmış olduğu güvercin heykeli hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious