Cumhurbaşkanlığı seçimini iyi yönetelim

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Genel seçimlerin değil cumhurbaşkanlığı seçiminin risk yaratabileceğinden kaygılı olan Özince “Sürecin iyi yönetilmesi lazım, herkes dikkatli olmalı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özince, Cumhurbaşkanlığı seçiminin bazı belirsizlikler yaratabileceğini, bu nedenle oluşacak siyasi risklerin ekonomiyi ve piyasaları etkileyebileceğini belirtirken, “Başbakan Tayyip Erdoğan, kararını nisan ayında vereceğini söyledi. Bu nedenle mi risk görüyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Başbakanın kararına bir şey diyemem. O, öyle uygun görüyor demek ki. Ancak, yeni Cumhurbaşkanı seçimi sırasında süreç iyi yönetilmezse belirsizlikler bir risk ortamı yaratabilir kaygısını duyuyorum. Herkesin bu konuda dikkatli olmasını tavsiye ediyorum.”

MERKEZ’E DESTEK

Özince, Merkez Bankası’nın son raporlarındaki öngörülerine ise aynen katıldığını söylerken de şöyle konuştu: “Merkez Bankası, ciddi Cumhuriyet kurumlarından birisidir. Yönetim değişikliği ile de politikaların özgün niteliğini kaybetmediğini görmekten dolayı memnunum. Bankanın öngörülerinin Türkiye’nin hayrına olduğuna inanıyorum. Kişisel değerlendirmeler olmadığını çok iyi biliyorum. Merkez’in işin kontrolünde olduğu düşüncesindeyim. Bizim de desteğimiz tam olacak” Özince, geleceğe ilişkin değerlendirmelerini de şöyle yaptı: “Türkiye’nin geleceğine inanırız. Devleti ve onun politikalarını izleriz. Dümenimizi de düz tutarız. Çeşitli çalkantılı dönemlerden de çok korkmayız. 2007’den de 2008’den de korkmuyorum.”

ATATÜRK’ÜN MİRASINI SATAN OLUR MU?

Özince, İş Bankası’nın bir yabancı banka ortaklığı konusunda ise kesin konuştu ve “Kendi pazarımızı paylaşma konusunda istekli değiliz, ama Türkiye’nin dışına çıkacak bir coğrafyada işbirliği yapabiliriz” dedi ve şöyle devam etti:” İş Bankası’nı satın almak için bana yabancı gelmedi. Bankanın hissedarları İş Bankası’nın çalışanlarının emekli sandığı ve Atatürk paylarının temsilcisi CHP’dir. Onlara sormak lazım. CHP yönetimindeki Atatürk payının temettüsü, dil ve tarih kurumlarına bırakılmıştır. Kim alırsa alsın Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda yüzde 28’in geliri oraya akar. Bu 28 kaldığı sürece o payı kimse almaz. Zaten ‘almaz’ demek abes, satan olur mu ki acaba Atatürk’ün mirasını?.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious