Cumhurbaşkanlığı tartışması

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Konuyla ilgili bir açıklama da Mehmet Ağar'dan geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı seçimine kısa süre kala tartışmalar alevlenirken, konuyla ilgili bir açıklama da DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'dan geldi. Ağar, Türkiye'nin yarısından fazlasının güvenini kazanmış bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğini söyledi.
Maltepe Üniversitesi'ndeki bir konferansa katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağar, cumhurbaşkanlığı tartışmasına değindi.
Ağar, ''Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminde olası bir yanlışlığın karşısına millet çıkar ve ilk genel seçimde bunu düzeltir'' dedi.
Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ''Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiği'' yönündeki sözlerini hatırlatarak, ''bunun bir gerilim politikası olup olmadığı'' yönündeki sorusu üzerine de Ağar, ''O benim meselem değil. Bizim meseleye bakış açımız, Türkiye'nin en az yarısından fazlasının güvenini kazanmış bir kişinin aday olmasıdır veya Cumhurbaşkanı seçilmesidir. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminde olası bir yanlışlığın karşısına millet çıkar ve ilk genel seçimde bunu düzeltir'' diye konuştu.
Ağar, ''Sözlerinin, 'Bu Meclis milletin iradesini ortaya koymaz' anlamına mı geldiği'' yönündeki soruya da, ''Meclis, şeklen ve hukuken millet iradesinin tecelli ettiği yerdir bugün itibariyle ama bu Meclis seçilme kararı almakta geç kalmış bir Meclis'tir. Şeklen ve hukuken var olmak, demokrasi teamülleri açısından temsil noktasındaki gücünü aynı oranda muhafaza ettiğini kimse söyleyemez. 2002 ile 2007 arasında kocaman bir 4.5 sene geçmiştir'' yanıtını verdi.
Ağar, bir gazetecinin, ''Demokrat Parti çatısı altında birleşmeyle'' ilgili haberlere ilişkin sorusu üzerine, ''Öyle bir şey yok. Seçime az bir zaman kaldı. Ana çatı DYP'dir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious