Cumhuriyet dosyası Maliye'ye gönderiliyor

Cumhuriyet dosyası Maliye'ye gönderiliyor.11994
  • Giriş : 03.02.2009 / 09:16:00

SPK, Cumhuriyet ile ilgili yürüttüğü inceleme büyüyor. Gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunan SPK, dosyayı vergi boyutu ile de incelenmesi için Maliye'ye gönderme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili yürüttüğü inceleme büyüyor. 'Örtülü kazanç aktarımı' nedeniyle gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı alan SPK, aynı dosyayı vergi boyutu ile de incelenmesi için Maliye Bakanlığı'na gönderme kararı aldı. Buna göre, Cumhuriyet dosyası araştırma için Cumhuriyet Savcılığı'nın yanı sıra Maliye Bakanlığı'na da gönderilecek.

VERGİ CEZASI KESİLEBİLİR

SPK'NIN aldığı karara göre, Cumhuriyet Gazetesi'nin 2002 ve 2004 dönemindeki hesapları incelenecek. Bu incelemelerde, örtülü kazanç nedeniyle devletin vergi kaybına uğrayıp uğramadığına bakılacak. Yapılan araştırmanda vergi kaybı oluştuğuna yönelik bilgi ve belgelere ulaşılması halinde de vergi cezası kesilecek.

EMNİYETİ SUİİSTİMAL SUÇU

SERMAYE Piyasası Kurulu, Cumhuriyet'in yayıncısı Yeni Gün Holding A.Ş.'nin hesaplarında yaptığı incelemede, Yeni Gün Haber Ajansı'ndan olan alacaklarına faiz işletmeyerek, emniyeti suiistimal suçunu işlendiği saptamasında bulunmuştu. SPK, bu tespitlerinin ardından başta İlhan Selçuk olmak üzere Cumhuriyet Gazetesi'nin yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*