Cumhuriyet Halk Partili muhalifler, partiyi masaya yatırdı

Cumhuriyet Halk Partili muhalifler, partiyi masaya yatırdı.9760
  • Giriş : 01.09.2007 / 16:25:00

Ümit Uysal, ''CHP, değişime ayak uyduracak yeni kadrolara ve yönetime sahip olmalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sol Değişim Girişimi adı altında bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partili muhalifler, Durukan Düğün Salonu'nda düzenlenen toplantıda partinin güçlendirilmesi için neler yapılması gerektiğini tartıştılar.

CHP'nin bazı il yöneticileri, partililer ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Sol Değişim Girişimi Tertip Komitesi Başkanı Ümit Uysal, seçimlerden sonra mevcut yönetimin tabanın görüşleriyle zıt bir hareket içinde olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Partinin Antalya eski il başkanı olan Uysal, tabanın yüzde 98'nin değişim istediğini savunarak, ''Görüştüğümüz her partili değişik şekillerde CHP'yi geleceğe taşıyacak yeni bir yönetim anlayışını istiyor'' dedi.

''ŞİMDİ CHP DEĞİŞİME VE GELİŞİME KAPALI BİR PARTİ''

CHP'nin değişime ve gelişime ayak uydurarak bugünlere geldiğini ifade eden Ümit Uysal, şöyle konuştu:

''Cumhuriyetin başında devletçi, 1960'larda ise değişen şartlara göre ortada ve ortanın solunda yer alan bir CHP vardı. Daha sonra gelişmelere göre parti kendini yenileyerek halkın isteği ve iradesi doğrultusunda hareket etmişti. Şimdi ise CHP olduğu yerde duran, değişime ve gelişime kapalı bir parti. CHP'yi geleceğe taşımak istiyorsak toplumun ve tarihin istediği değişimi yapmak zorundayız. Değişime ayak uyduramayanların yok olmaya mahkum olduğu unutulmamalıdır. Geçtiğimiz süreçte CHP yeterince demokratik, açık, şeffaf ve saydam yönetilmemiştir. Sürekli olarak parti içinde düşünce ve yeni kadro akışına set çeken, engel olunan bir anlayışla yönetilmiştir. Sevecen ve insancıl bir anlayış güdülmemiştir.''

CHP'nin son yıllarda sadece ''Cumhuriyet ve Mustafa Kemal'' değerleri üzerinden politika yaptığını da belirten Uysal, ''Artık bu yöntemlerle oy alınamayacağı ortaya çıkmıştır. En dinamik ve topluma en yakın çizgiyi yakalamak zorundayız, aksi durumda CHP yine aynı sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır'' diye konuştu.

Ümit Uysal, 22 Temmuz genel seçimlerinde bütün şartların CHP lehine olmasına rağmen sonucun beklendiği gibi olmadığını belirterek,''CHP, değişime ayak uyduracak yeni kadrolara ve yönetime sahip olmalı'' dedi.

''BAŞBAKAN 60 İLDE MİTİNG YAPARKEN...''

CHPli İl Genel Meclisi Üyesi Abdullah Demir ise CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 1960 yılından bu yana parti içinde aktif olarak yer aldığını ifade etti.
Baykal'ın CHP Genel Başkanı olmadan önce,''Bana bir kez genel başkanlığı verin CHP'yi tek başına iktidar yapayım, yapamazsam kaptanlığı bırakır bu geminin miçosu olarak çalışırım'' şeklinde açıklama yaptığını savunan Demir, ''O günden sonra genel başkana 4 kez fırsat verdik. A takımını, B takımını kendi seçti. Partimiz bu kadrolar ile başarısız oldu. Kabuklarına çekildiler. Başbakan 60 ilde miting yaparken ana muhalefet olarak bizim 22 de kalmamız düşündürücü'' diye konuştu.

Katılımcıların CHP'nin değişimi için nelerin gerektiği konusundaki görüşlerini paylaştığı toplantıda alınacak kararların, bir bildiri şeklinde kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

Toplantıya, CHP Antalya eski BAşkanı Ertuğrul Ünal da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious