Cumhuriyet İçin Halk Yürüyüşü

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Atatürk Düşünce Derneği (ADD) öncülüğünde çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından "Cumhuriyet İçin Halk Yürüyüşü" yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Kültür Merkezi önünde sabah saat 10.00 sularında çeşitli illerden gelen grupların Tandoğan'a Meydanı'na doğru yürüyüşü başladı. Yürüyüşe katılanlar polis tarafından aranarak meydana alındı. Yürüyüşe CHP, DSP, SHP ve Halkın Yükseliş Partisi örgütleri, KESK, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşam Derneği, Emekli Subaylar Derneği, çeşitli kadın derneklerinin temsilcileri katıldı.

Ellerinde Atatürk posteri ve Türk Bayrağı taşıyan gruplar sık sık "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganı attı. Tandoğan Meydanı'nda toplanan gruba ilk olarak yürüyüşü organize eden heyet adına Şenal Şaruhan konuştu. Saruhan'ın konuşması sık sık "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganı ile kesildi. Saruhan'ın konuşmasının ardından Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Şener Eruygur, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Şükran Soner, Çağdaş Yaşam Derneği Başkanı Türkan Saylan ve gazeteci Tuncay Özkan hitap etti.

CHP'nin otobüsü üzerinden konuşan Jandarma eski Komutanı ADD Başkanı Şener Eruygur, siyasi mesajlar verdi. Eruygur, DYP lideri Mehmet Ağar'ın son dönemde yaptığı açıklamaları ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Avrupa'da yaptığı açıklamaları eleştirdi. Eruygur, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı'nı işgal planı yaptığını öne sürdü. Eruygur, Türkiye Avrupa Birliği'ne girmesinin "boş bir hayal" olduğunu öne sürdü.

Yürüyüşe katılanlar içerisinde en coşkulu konuşmayı ise gazeteci Tuncay Özkan yaptı. Özkan, konuşmasında, hükümetin 26 milyar dolara cumhuriyetin bütün kurumlarını sattığını öne sürdü. Özkan, bugünün 4 Kasım olduğunu hatırlatarak, bir yıl sonra bu hükümetin istemese de halk tarafından gönderileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ı Çankaya'ya çıkarmayacaklarını söyleyen Özkan, "Cumhurbaşkanlığı önüne barikat kuracağımız günler gelecek. Tayyib'i Çankaya'ya çıkarmayacağız" dedi.

AB'nin arkasında bir şeytanın saklı olduğunu belirten Özkan, hükümetin Brüksel'le birlikte hareket ederek Kürt devleti kurmak istediğini öne sürdü. Özkan, halkın sandıkta bu hükümeti döve döve göndereceğini ifade etti.

Yürüyüşe DSP'li Milli Eğitim eski Bakanı Metin Bostancıoğlu, MHP eski Muğla Milletvekili Müjdat Kayayerli, CHP milletvekilleri Bayram Meral, Osman Kaptan ve ATO Başkanı Sinan Aygün katıldı. Yürüyüşe Kara Harp Okulu Komutanlığı'ndan sürpriz bir şekilde istifa ederek Türkiye'nin gündemine gelen Tümgerenal Reha Taşkesen de katıldı.

Konuşmaların sonunda yürüyüşe katılanlar Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir girişinde vatandaşların ellerindeki afişler askerler tarafından alındı.

Yürüyüşe katılanlara ücretsiz Cumhuriyet Gazetesi dağıtılması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious