Cumhuriyet mitingi

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Ankara’daki ’Cumhuriyet Mitingi’ne katılım 100 bini aştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet mitingi, Başkent’in son yıllarda gördüğü en kalabalık miting oldu. Sabahın erken saatlerinde başlayan mitinginde Tandoğan Meydanı’nda yüzbinlerce kişi toplandı. Mitingin sona ermesinin ardından katılımcılar Anıtkabir’e akın etti. Tüm caddeler tıklım tıklım doldu. Yüzbinlerce katılımcının Anıtkabir ziyareti hala sürerken, kalabalığın bir ucu ise Hipodrom tarafında bulunuyor.

Anıtkabir ziyaretinde, Miting Düzenleme Kurulu adına mozoleye çelenk konularak, Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhuriyet mitingine katılıp Anıtkabir’e akın eden binlerce vatandaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tepkilerini sert sözlerle dile getirdi. Avluda toplanan vatandaşlar sık sık “ABD’nin imamı, kaça sattın vatanı", “ampul Tayyip", “orduya uzanan eller kırılsın", “Çankaya’da molla istemiyoruz", “Meclis Başkanı Cumhuriyet düşmanı", “Tayyip’i alana Unatıkan bedava", “İmam bayıldı Türkiye ayıldı" sloganları attı. Bu arada Anıtkabir askerlerinin nöbet değişimi sırasında, alandaki vatandaşların, “En büyük asker bizim asker" sloganı eşliğinde askerlere sevgi gösterisinde bulundukları görüldü

MİTİNG SONA ERDİ

Tandoğan Meydanı’ndaki "Cumhuriyet Mitingi"nin sona ermesinin ardından katılımcılarca gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretinde, Miting Düzenleme Kurulu adına mozoleye çelenk konularak, Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu.
"Cumhuriyet Mitingi" Düzenleme Kurulundakiler, ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ercan başkanlığında saat 14.00’te Atatürk’ün mozolesinin önüne geldiler. Düzenleme Kurulundakiler, Büyük Önder Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulundular.

Prof. Dr. Ali Ercan, daha sonra Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:
"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugün 14 Nisan 2007. Aramızdan ayrılışının 24 bin 992’nci gününde huzurunuza hüzün ve utançla geliyoruz. Ne yazık ki, kan ve irfanla kurulan ve Türk gençliğine emanet edilen Cumhuriyete tam anlamıyla sahip çıkılamadı. Küresel sömürü güçlerinin güdümündeki politikalarla borç batağına sürüklenen ülkemizde demokrasi, özgürlükler ve Cumhuriyet’in temel değerleri aşındırıldı, dilimiz yozlaştırıldı. İnanç sömürüsü korkunç boyutlara geldi. Ulusumuz yapay bölünmelere, iç çatışmalara sürüklendi ve her şeyden daha vahim olanı sana ve senin devrimlerine düşmanlıklarını alenen ifade edenler devleti yönetmeye talip olabiliyor.

İşsizlik, yoksulluk, çaresizlik içindeki büyük halk kitleleri gerçekleri anlamasın diye her türlü dış destekle ekonomik ve teknolojik olanaklar kullanılarak kamuoyu korkunç bir baskı altında tutuluyor. İşte bu koşullar altında bugün ulus ve ülke bütünlüğü temelinde Cumhuriyetimizi korumak ve kollamak azim ve kararlılığını dosta düşmana gösterdik. Aziz hatıran önünde saygıyla, minnetle eğiliyoruz." Miting Düzenleme Kurulundakilerin çelenk bırakması sırasında "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları atıldı. Kuruldakiler, alkışlar eşliğinde mozolenin bulunduğu bölümden ayrıldı.

Bu sırada, bir grup tarafından medya aleyhine sloganlar atıldı.

SANATÇILAR

Miting sırasında Edip Akbayram ile opera sanatçısı Tuncer Tercan ve Tolga Çandar’ın seslendirdiği türkülere, alanda bulunanlar da eşlik etti.

Sanatçı ve öğretim üyelerinin birlikte "Yıkın Diktiğiniz Heykellerimi" adlı şiiri okumaları üzerine alanda bulunanlar, "Atatürk’e sahip çık, sıra sana gelecek", "Devrimlere sahip çık, yarın çok geç olacak" sloganları attı.

Alana torunu Mehmet ve parti yöneticileri ile birlikte gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal anons edilirken, alanda bulunanların "Artık Birleşin" diye bağırdıkları duyuldu. Mitinge, parti yöneticilerinin yanı sıra bazı milletvekilleri de katıldı.

Alanda ve kontrol noktalarındaki güvenlik görevlilerinin dışında, çevredeki binaların çatısında keskin nişancıların da bulunduğu görüldü.

Mitinge katılanlardan bazıları, kalabalık nedeniyle demirlerden atlayarak, Tandoğan Meydanı’ndaki Makina Kimya Endüstrisi Kurumu binasının bahçesine girdiler.

Bazı katılımcılar, izdiham nedeniyle mitingte baygınlık geçirdi. Rahatsızlanan vatandaşlar güvenlik güçlerinin yardımıyla alanda bulunan bir otelin bahçesine getirilerek, buradan ambulanslarla hastanelere götürüldü.

Öte yandan Ankara dışından gelenlerin toplanma noktası olan Atatürk Kültür Merkezi alanında kurulan dev ekrana, miting alanındaki görüntüler yansıtıldı.

Miting nedeniyle sabah saat 07.00’den itibaren Tandoğan’a açılan ana caddeler trafiğe kapatılırken, Ankaray’ın Kızılay istasyonunda da yoğunluk yaşandı. Ankaray trenleri, alanın bulunduğu Tandoğan istasyonunda durmadığı için katılımcılar bir önceki ve sonraki istasyonlarda indiler. Bu arada Kızılay istasyonunda yoğunluk oluşurken, bekleyenler "seferlerin özellikle geciktirildiğini" iddia ederek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i alkışlarla protesto ettiler. Görevlilerce yapılan anonsta ise yoğunluktan dolayı gecikme olduğu, seferlerde aksama bulunmadığı belirtildi.

Atatürk’un 10. Yıl Nutku’nun kendi sesinden verilmesinin ardından 10. Yıl Marşının hep birlikte okunmasıyla miting saat 13.00’te sona erdi. Alandakiler, mitingin sona ermesiyle birlikte Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçtiler.

ANITKABİR’E AKIN

Bu arada, miting süresince de Anıtkabir’e ziyaretçi akını sürdü. Yoğun katılım nedeniyle miting alanındaki katılımcılar ile Anıtkabir’de bulunanlar kesintisiz bir görünüm oluşturdu.

Anıtkabir’de saat 11.00’den itibaren yoğunluk iyice arttı. Başlarında kalpakları, üzerlerinde Atatürk fotoğrafları bulunan tişörtler giyen, "Atam izindeyiz" yazan bant ve bileklik takanların yanı sıra, yüzünü Türk bayrağının kırmızı-beyaz renklerine boyayan ziyaretçiler de dikkati çekti.

Yaklaşık 2 kilometrelik Türk bayrağı gün boyu Anıtkabir içinde, eller üzerinde taşınırken, kalabalık, Anıtkabir’in bütün alanını, Türk bayraklarıyla doldurdu.

"10. Yıl", "Dumlupınar" ve "Dağ Başını Duman Almış" marşlarını okuyan vatandaşlar, bir kez de toplu halde İstiklal Marşı’nı söylediler.

Anıtkabir Komutanlığı, Türk bayrağı ve Atatürk posterleri dışındaki flama, pankart ve dövizlerle girişe izin vermedi.

Anıtkabir’de vatandaşlar, "Türkiye laiktir, laik kalacak", "Her şey vatan için", "Genciz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz", "Çankaya laiktir, laik kalacak", "Atatürk gençliği görev başında", "Türk gençliği vatanı sattırmayacak", "Atam buradayız, sen rahat uyu" ve Başbakan’a yönelik sloganlar attılar.

Anıtkabir’i dolduran vatandaşlar Atatürk’ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulunarak çiçek bıraktılar.

Anıtkabir’de izdihamın önüne geçebilmek için mitingin sona ermesiyle birlikte Anıtkabir’e giriş ve çıkışlar ayrı kapılardan gerçekleştirilmeye başlandı.

“NE POSTAL NE TAKUNYA CUMHURUNDUR ÇANKAYA"

Az sayıda türbanlı kadının da katıldığı mitingde ilginç pankartlar dikkat çekti.

Düzenleme komitesi “Bizim size verdiğimiz pankartlar dışındaki tüm pankartları lütfen kaldırın" uyarısında bulunurken, alandaki üniversite öğrencilerinin taşıdığı “Ne Postal Ne Takunya, Cumhurundur Çankaya" pankartı dikkat çekti.

’Çankaya mollalara verilemez’, ’Benim anam burada, senin anan nerede’, ’Tarikatlar kapatılsın’, ’Çankaya yolları şeriata kapalı’, ’Devrim yasaları uygulansın’, ’Hikmet Yar’ın önünde oturanlara, terörist başına sayın diyenlere, Cumhuriyeti teslim etmeyiz’ pankartları yeraldı.

Türk bayraklarının yanı sıra KKTC bayrakları da dikkat çekiyor. Meydanda sürekli olarak 10. yıl marşı çalındı.

Bu arada yaklaşık 4 bin kişilik bir topluluk alanın Anıtkabir girişinden Anıtkabir’e doğru hareketlendi. Anıtkabir’in ziyarete açılması halinde onbinlerce kişinin Anıtkabir’e geçmesi bekleniyor. Kalabalık ellerinde, "Türkiye laiktir laik kalacak", "Çankaya yolları şeriata kapalı", "Ulusal onurumuz tüm değerlerin üstündedir" pankartları taşıdı.

CHP LİDERİ BAYKAL MİTİNGE TORUNUYLA KATILDI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal sabah erken saatlerde başlayan Cumhuriyet mitingine torunu Mehmet ile katılacak.

Cumhuriyet mitingi sabah erken saatlerde başladı. Katılımcılar, Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu. Anamuhalefet lideri Baykal’ın torunuyla katılacağı mitingde vatandaşlar, pek çok sanatçıya da ilgi gösterdi. Mitinge katılan sanatçılar arasında Edip Akbayram, Tolga Çandar, Sümer Ezgü ve çok sayıda tiyatrocu yer aldı.

TANDOĞAN MEYDANI TAMAMEN DOLDU

Cumhuriyet mitingine katılan vatandaşlar, Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu. Ankara dışından gelen otobüslerin de park edildiği Hipodrom’da ise tıkanıklık yaşanması nedeniyle ses araçlarından sık sık uyarı anonsları yapılıyor. Miting alanında izdihama yol açmamak için kalabalık Tandoğan Meydanına bağlanan Beşevler ve Maltepe istikametindeki caddelere yönlendiriliyor.

Cumhuriyet mitingi sabah erken saatlerde başladı. Katılımcılar, Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu. Ankara dışından katılanların Hipodrom’dan meydana yürüyüşü ise sürüyor. Alanda yer açmak için ses araçlarından yapılan uyarılarla kalabalık yönlendirilmeye çalışılıyor.

Mitinge katılan hemen herkes elinde bir Türk bayrağı taşırken bazı pankartlar dikkat çekti. “Yaşasın Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devletiö, “1920 Ruhu Yolumuzu Aydınlatıyorö, “Tehlikenin Farkındayız Buradayızö, “Demokrasi Gericiliğe Hoşgörü Değildirö, “İnançlara Saygılıyız İrticaya Hayırö pankartlarının açıldığı alanda, ses araçlarından 10. Yıl Marşı ve Ankara Marşı ile Memleketim şarkısı çalınıyor.

Mitingde yüzlerce metre uzunluğunda bir Türk bayrağı da açıldı. Bir ucu Hipordom’da olan bayrağın bir ucu da miting alanına ulaşıyor. Birçok ilden katılımın gözlendiği mitingde CHP Kadın ve Gençlik kolları tarafından Halk Göreve yazılı siyah pankart açıldı.

PANKART UYARISI

Mitingde ses aracındaki görevliler katılımcılar pankart uyarısında da bulundu. Uyarıda, “Bizim size verdiğimiz pankartlar dışındaki tüm pankartları lütfen kaldırınö denildi.

TANDOĞAN METRO DURAĞI KAPALI

AŞTİ- Dikimevi hattında çalışan Ankaray metrosunun Tandoğan durağı iptal edildi. Mitinge katılmak için alana metroyla gelmek isteyen Ankaralılar, Tandoğan durağında kapıların açılmaması nedeniyle yerine yakın duraklarda iniyor. Vatandaşlar duruma tepki gösterirken, trenlerde ve istasyonlarda sık sık Tandoğan durağının geçici olarak ve valilik emriyle iptal edildiği anonsları yapılıyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Miting için Ankara Emniyet’i yoğun güvenlik önlemi aldı. İhtiyaç duyulması halinde jandarma birlikleri de takviye olarak hazır tutuluyor. Ayrıca miting alanının etrafındaki yüksek binalarda ise Özel Harekat Birliği’ne bağlı ekipler ile keskin nişancılar yerleştirildi. Tandoğan’da 10 bin polis görev yaparken, miting alanı 24 saat süreyle izleniyor. Miting için Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bin 500, yakın illerden de aynı miktarda polis takviye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious