Cumhuriyet mitingleri başlıyor

Cumhuriyet mitingleri başlıyor.13929
  • Giriş : 07.05.2009 / 12:43:00

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Dönem Sözcüsü İlhan Gülek, birliğe üye tüm örgütlerin 17 Mayıs'ta Ankara'da yapılacak "Cumhuriyet Mitingi"ne destek vereceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gülek, Attila İlhan Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, daha önceki "Cumhuriyet mitingleri"nde olduğu gibi 17 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenecek mitinge de birliğe üye tüm örgütlerin destek vereceğini belirtti.

"Türkiye'de son dönemlerde yaşanan baskı ve sansür olaylarının kendilerini rahatsız ettiğini" belirten Gülek, evrensel hukuk kurallarına, insan haklarına, adalete uymayan bir biçimde yurtsever sivil toplum kuruluşlarına, bilim adamlarına, öğrencilere, hukukçulara, gazetecilere yapılan muameleleri, arama, sorgu ve gözaltı yöntemlerini "Karanlığın, baskıcı yönetimlerin ayak sesleri olarak" duyumsadıklarını kaydetti.

Gülek, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği olarak bu olumsuz gelişmelere tepkilerini Ankara'daki mitingde vereceklerini anlattı.

Mitinge eğitim, bilim, kültür, sanat ve edebiyat dünyasından çok sayıda kişinin destek vererek, Tandoğan'da olacağını söyleyen Gülek, "Hukuk devletini, demokratik, laik cumhuriyetimizi, üniter yapımızı ve tam bağımsızlığımızı koruyacağımızı duyurmak için Ankara'da Tandoğan Meydanı'nda olacağımızı bir kez daha duyuruyoruz" dedi.

Mitinge, Atatürk Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği, TEMA Vakfı, Tüm Öğretim Üyeleri Derneği, Yeniden Kuvayi Milliye Hareketi Derneği gibi çok sayıda sivil toplum örgütünün katılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*