Cumhuriyet Mitingleri'nde 2. dalga

Cumhuriyet Mitingleri'nde 2. dalga.28736
  • Giriş : 17.05.2009 / 17:36:00

Cumhuriyet mitinglerinin ikinci dalgası bugün başkent Ankara'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkentte, Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin desteğiyle düzenlenen Cumhuriyet Mitingi başladı.

Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi'ne ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleri bulunan binlerce kişi katılıyor. Miting için yaklaşık 7 bin polis görev alırken, 1 polis helikopteri de havadan denetim yapıyor. Cumhuriyet Mitingi nedeniyle Ankara'da bazı cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Ankara dışındaki illerden otobüslerle gelen katılımcılar, otobüslerin yönlendirildiği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) toplanarak Tandoğan Meydanı'na doğru yürümeye başladı.

Miting alanına gelenlerin, Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra "Vatan toprağı kutsaldır", "Laiklik adam olmaktır", "Ya istiklal ya ölüm", "Yargıya uzanan eller kırılsın", "Türkiye laiktir laik kalacak" yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü.

Katılımcılar, Tandoğan Meydanı'na, oluşturulan kontrol noktalarından kapsamlı üst araması yapıldıktan sonra alındı.

Miting alanı çevresinde emniyet güçlerince geniş güvenlik önlemleri alınırken, Tandoğan Meydanı'nda yaklaşık 4 bin polisin görev aldığı bildirildi.

Herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda müdahale için ambulans ve sağlık görevlileri hazır bekletilirken, seyyar tuvaletler de oluşturuldu.

Mitinge katılacak sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dün Anıtkabir'e çıktı.

Arslanlı yoldan mozoleye yürüyen grup çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

Ardından Cumhuriyet mitingi düzenleme kurulu adına Suay Karaman Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Karaman, "Cumhuriyet devriminin ve ilkelerinin ortadan kaldırılmak istendiği bir süreçle karşı karşıyayız" dedi, bugün herzamankinden fazla Cumhuriyet'e sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.


Karaman, bu anlayışla miting düzenleyeceklerinin altını çizdi.

MİTİNG SONA ERDİ

Başkentte Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen ve sivil toplum örgütleri ile bazı siyasi partiler tarafından desteklenen Cumhuriyet Mitingi sona erdi.

Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi'ne ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleri bulunan binlerce kişi katıldı. Miting için yaklaşık 7 bin polis görev alırken, 1 polis helikopteri de gökyüzünde devriye gezdi. Cumhuriyet Mitingi nedeniyle Ankara'da bazı cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Mitingde yapılan konuşmalarda, Atatürk ilkelerine ve cumhuriyete bağlı aydınların Ergenekon operasyonu kapsamında gece yarıları evleri basılarak gözaltına alındığı belirtildi. Mitinge
katılanların 'darbe yansılı' olarak gösterilmesine tepki gösteren konuşmacılar, demokratik haklarını kullandıklarını vurguladılar. Mitingde 'Yaşasın Atatürk cumhuriyeti" ve "Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde sloganlar atıldı.

Aşırı sıcaklar nedeniyle birçok kişi baygınlık geçirirken, fenalaşanlara acil yardım ekipleri müdahale etti. Sunucuların "Alanda 1 milyon kişi var" anonsu yaptığı miting, ünlü sanatçı Edip Akbayram'ın konseriyle sona erdi. Mitinge katılanlar Anıtkabir'e doğru hareket ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*