Cumhuriyet resepsiyonuna Ralston damgasını vurdu

  • Giriş : 30.10.2007 / 11:05:00

Nabi Şensoy'un verdiği 29 Ekim resepsiyonuna ABD'li general Joe Ralston'un açıklamaları damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un verdiği 29 Ekim resepsiyonuna ABD'li general Joe Ralston'un açıklamaları damgasını vurdu. General, ABD'nin PKK'ya karşı hiç bir somut adım atmadığını itiraf etti.

Resepsiyona, başta ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright olmak üzere çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

RALSTON'DAN İTİRAF

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda Ralston, "İstifamı verdim ama kabul edilip edilmediğini bilmiyorum" dedi. Neden istifa ettiğinin sorulması üzerine Ralston, bu konuda yorum yapmasının doğru olmayacağını belirterek, "bunu ABD Dışişleri Bakanlığı'na sorun" dedi.

PKK ile mücadelede özel temsilcilik mekanizmasının işleyip işlemediği sorusu üzerine Ralston, "hayır" yanıtını verdi. Bütün ilgili ülkelerin yapması gereken şeyler olduğuna işaret eden Ralston, "öyle ya da böyle yapılanlar yetersiz. Üzgünüm, ancak ABD'nin yaptıklarından daha fazlasını yapması gerekiyor. Bekleyip göreceğiz" dedi.

Ralston, PKK ile mücadelede özel temsilcilik görevini yürüttüğü sırada Türkiye'deki muadili olarak görev yapan Emekli Orgeneral Edip Başer ile ilgili bir soru üzerine, "Başer'e çok büyük saygım var, ancak onunla son dönemde bir temasım olmadı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious