Cumhuriyet tarihi boyunca kim kaçıncı turda seçildi?

Cumhuriyet tarihi boyunca kim kaçıncı turda seçildi? .19556
  • Giriş : 21.08.2007 / 14:36:00

Türkiye'de Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan cumhurbaşkanları seçimlerinin 13'ü birinci turda sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan cumhurbaşkanları seçimlerinde Atatürk ve ismet İnönü, oylamaya katılan milletvekillerinin tümünün oyunu alarak ilk turda seçilen cumhurbaşkanları. İşte diğer cumhurbaşkanlarının seçim turları...

Türkiye'de Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan cumhurbaşkanları seçimlerinin 13'ü birinci turda sonuçlandı. 3 Cumhurbaşkanı 3. turda seçilirken tur rekorunu Fahri Korutürk 15 turla elinde bulunduruyor.

Biri 1980'de, ikincisi ise Nisan 2007'de olmak üzere bugüne kadar iki Cumhurbaşkanı seçimi sonuçsuz kaldı. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise tur yerine halkoylaması ile Çankaya Köşkü'ne 7 yıl ev sahipliği yaptı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ile 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü , TBMM'de oylamaya katılan milletvekillerinin tümünün oyunu alarak dörder kez ve hepsinde de birinci turda seçilmeyi başardı. 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar , 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ve 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay , yine 1. turda seçilen cumhurbaşkanları arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok turu 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk attı. Korutürk, 15 turda seçilebilmişti. 1982 Anayasası'ndan önce Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak süre ve tur sınırlaması yoktu. 82 Anayasası'yla tur ve seçim süresi sınırlandırıldı. Böyle olunca 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal , 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 3'üncü turlarında Köşk'e çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious