'Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, 4 yılda 6 bin 458 kilometre yol yaparak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adapazarı-Kaynarca-Kandıra yolu ile Camili ayrımı yolunun temel atma törenine katılan Bakan Özak, burada yaptığı konuşmada, 2002 Kasım'ına kadar Türkiye'de 3 bin 859 kilometre yol yapıldığını belirtti. İktidara geldikleri günden bugüne kadar 6 bin 458 kilometre yolu tamamlayarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını ifade eden Özak, Cumhuriyet tarihinde yapılan yolların iki katına yakınını 4 yılda tamamladıklarını dile getirdi.

Yalnızca yol yapmadıklarını, karla mücadele ettiklerini kaydeden Özak, "Otoyollar yapıyoruz. Yani Atatürk'ün talimatını yerine getiriyoruz. En fazla şuna dikkat çekmek istiyorum. Atatürkçülükten vatanseverlikten çok bahsediliyor. Bu söylemle olmuyor. 4 yıldır yönetiyorsunuz bu ülkeyi ve bir tane banka fona devredilmiyorsa gerçek Atatürkçülük budur. Yıl 2001, bir bankamızın değeri 200 milyon dolar. Ama aynı bankanın yüzde 75'i şu anda 2.7 milyar dolar. Finansbank 6.5 milyar dolara satılabiliyorsa, bu güveni ve istikrarı iyi anlamak lazım. Neden yabancı sermaye Türkiye'ye geliyor? Güveniyor, istikrar var, demokrasi var ve çok kaliteli halkı var. Çok iyi okumuş bir yeni nesli var. İhtilafları ittifaka çeviriyoruz. Dost üretiyoruz düşman üretmiyoruz. Ve İstiklal Savaşını bize kazandıran azim ve ruhla istikbal savaşımızı kazanmaya çalışıyoruz ve bunu kazanacağız.'' diye konuştu.

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan genel sağlık sigortası sayesinde 0 - 18 yaşları arasındaki herkesin sigortalı olacağını ve bunun cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından biri olduğunu açıklayan Özak, genel sağlık sigortasında bazı problemlerin olduğunu bu problemin de Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla düzeltileceğini kaydetti. Özak, şunları söyledi: "Çalışan sigortalılar ve BAĞ-KUR'lulardan kesilen para yükseltiliyordu. O konuda gelen tepkilere başbakanımız, anında Bakanlar Kuruluna talimat verdi. Atatürk'ü sevmek, ülkemi sevmek, parayı, zamanı ve insanı iyi yönetmekle olabilir. Eğitime ve yollara çok önemli katkıda bulunmakla oluyor. Bunu yaptığımız için mutluluk duyuyoruz."

Bakan Özak konuşmasının ardından Sakarya'yı Kaynarca üzerinden Karadeniz'e bağlayacak olan 29 kilometrelik duble yolun temelini attı. Daha sonra Akyazı ilçesine geçen Özak, burada 91 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki Mudurnu-2 köprüsü'nü hizmete açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious