Cumhuriyet yazarı ağzını fena bozdu

Cumhuriyet yazarı ağzını fena bozdu.14108
  • Giriş : 05.07.2008 / 10:47:00

Show TV'de Ali Kırca'nın sunduğu 'Siyaset Meydanı' programında Deniz Som ile Mehmet Metiner arasında sert bir polemik yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Programda ilk sözü alan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Deniz Som, Ergenekon Soruşturması ile ilgili görüşlerini aktarırken, rejimin dış güçlerin de katkısıyla değiştirildiğinden bahsetti ve bu sırada Fethullah Gülen için 'sümüklü' dedi. Deniz Som'dan sonra söz alan Bugün yazarı Mehmet Metiner ise Som'un üslubunu eleştirdi.
İkili arasında yaşanan polemik programa damgasını vurdu. İşte programda yaşanan diyaloglardan bir bölümü...
Deniz Som:
12 Eylül faşizminde insanları aldıkları zaman 90 gün tutarlardı. Neyle suçlandığını bilmeden. Bunlar 12 ay tutuyorlar, neyle şuçlandığını söylemeden. Bunun adı İslamcı Faşizim değilse nedir, bilen birisi bana anlatsın. Ve bakın ben bunları söylüyorum, yarın da aranızda olmayabilirim. Onu da söyleyeyim.
Ali Kırca:
Sizin de öyle bir kaygınız var mı?
Deniz Som:
Var tabii olmaz olur mu! 83 yaşında İlhan ağabeyi gözaltına aldılar, adam ölüyordu kalpten. Açık kalp ameliyatı oldu hiç şeyleri yok; vicdanları, akılları, hukukları, demokrasi kavramı, insanlık hiç bir şey yok. Gidiyorlar, aldılar başlarını patlamış bir zemberek gibi böyle dağıttılar ortalığı. İnşallah toparlayabilirler.
(...)
Mehmet Metiner: Ben sayın Som'a buradan yanıt vermek istemem. Çünkü gerçekten bir kırılma döneminden geçiyoruz. Türkiye toplumunu, her birimizin bir şekilde teskin etmesi gerekiyor. Serin kanlı, sorumlu ve sağduyulu davranmamız gerekiyor. Bir de analiz yapmamız lazım. objektif ve doğru verilerden hareketle analiz yapmamız lazım. Size birilerinin mutlaka saygı duymasını istiyorsanız sizin de mutlaka birilerine saygı duymanız gerekir.
Deniz Som:
Böyle boş konuşmalar yapmayalım. Metiner, bak daha önce de seninle konuştuk bunları. Birileri birileri değil, açık söyle yaaa... Fethullah Gülen'e sümüklü dediğime mi sinirlendin? Bunu söyle mesela...
Mehmet Metiner:
Şimdi Fethullah Hocaya...
Deniz Som:
Eeeee. Ne hocası efendisi. İlkokul mezunuyla beni muhatap etme ya...
Ali Kırca:
Kişiselleştirmeden tartışalım.
Mehmet Metiner:
Muhatabım siz değilsiniz.
Deniz Som:
Yürü git o zaman...
Mehmet Metiner:
Fethullah Hoca efendi... Yani eskiler çok güzel bir şey söylemişler, 'Üslubu beyan ayniyle insandır'.
Deniz Som:
Ben çağdaş insanım yaaa...
Mehmet Metiner:
Bir insanın üslubu neyse kendisi de odur... Hiçbirimizin bir diğerine saygısız sıfatlar yöneltmeye hakkı yok. Beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz, kendisiyle demokratik rekabet içinde olabilirsiniz. Demokratik ve hukuk yolları içinde alt edilmesi gerektiğini savunabilirsiniz. Ama sümüklü, Fethullah Hoca efendi için, Dengir mengir bunlar çok saygısızca ifadeler...
(...)
Mehmet Metiner:
Kimin suçlu olup olmadığını şu anda hiçbirimiz bilmiyoruz. Bir insanın gözaltına alınması ve tutuklanması onun suçlu olduğu anlamına gelmez. Çünkü hukukta 'berati zimmet' asıldır. Bir insanın suçlu olduğu kanıtlanıncaya kadar suçsuz kabul edilir.
Deniz Som:
Hukukçu mu bu arkadaş? (Ali Kırca'ya soruyor) Bilmiyorum, onun için sordum. 'Değil' tamam. Yani birşeyleri söylerken size danıştım da bu böyle konuşuyor. Benim bildiğim edebiyat fakültesi mezunu bir arkadaşımız. Türk dilinin uzmanı olması lazım.
Mehmet Metiner:
El kol hareketi yapmadan konuşun. Terbiyenizi takının. El kol hareketleri, parmak işaretleri yok.
Deniz Som:
Bu arada şunu söylemek istiyorum efendim; herkes eşit olsun. Beyefendi eğer imam hatip mezunu ise bunu Sultanahmet Camii'sine imam olarak atanması en doğal hakkıdır. Ama imam olduğu halde siz bunu alıp da Ayasofya Müzesi'ne müdür yaparsanız orada bir dengesizlik var demektir. Bu iktidarın yaptığı da bu.
(...)
Mehmet Metiner:
Bakınız kimseyi peşinen suçlu ilan etmiyoruz. Sayın Şener Eruygur da suçsuz olabilir, Hurşit Tolon Paşa da... Peşinen bir insanı suçlu diye ilan etmek olmaz.
Deniz Som:
Bu klasik laflarla bir yere varamazsın kardeşim. Almışsın adamı içeriye özgürlüğünü engelliyorsun adamın.
Mehmet Metiner:
Talat Aydemir darbe girişiminde bulunurken Atatürkçü değil miydi?
Deniz Som:
Beyefendi konuşuyor işte, Metin Mehmeter konuşuyor.
Mehmet Metiner:
Metin Mehmeter değil, Mehmet Metiner.
Deniz Som:
Öyle mi?
Mehmet Metiner:
Henüz ismini bilmediğiniz bir insan hakkında konuşurken
bile atmasyon içindesiniz.
Deniz Som:
(Kahkaha atıyor) Yapma yaa...
Mehmet Metiner:
Gülmek size çok yakışmıyor ama...
Deniz Som:
Anamızı da ağlatacaksın yani. Kafaya taktınız yani. Ne kadar Atatürkçü varsa yok edin.
Mehmet Metiner:
Ben her türlü baskıya karşıyım. Baskı rejimlerinin karşısındayım.
Deniz Som:
Faşizmin özü baskı zaten. Türbanlı Baas...
Mehmet Metiner:
Siz İslamcılıktan ne anlarsınız Allah aşkına. İslamcılığa dair okuduğunuz tek doğru dürüst bir makalenin adını bile söyleyemezsiniz. Siz İslamcılıktan ne anlarsınız.
Deniz Som:
Niye geldin şimdi, İslama niye geldin.
Mehmet Metiner:
Kafanızın gerisinde Baasçı bir faşizm var.
Deniz Som:
Türbanlı Baasçı...

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious