Cumhuriyet yazarı Selçuk, Köşk'te verilen iftara taktı!

Cumhuriyet yazarı Selçuk, Köşk'te verilen iftara taktı!.13044
  • Giriş : 30.09.2007 / 07:08:00

Cumhuriyet yazarı İlhan Selçuk, Sezer'in ardından Köşk'te başlatılan iftar davetini köşesine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selçuk, 'Çankaya'da İftar Daveti?...' başlıklı yazısında "Türban Çankaya'ya çıktı, iftar davetlerinin başlamasına da şaşılamaz." ifadesini kullandı. Selçuk, Gül için 'Çankaya'ya yakışmıyor' değerlendirmesini yaptı.

Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte verdiği iftara, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi 225 katıldı.

Köşesinde "Laik bir cumhuriyette, cumhurbaşkanı, tüm yurttaşlara eşit mesafede bulunmalı, İslam'ın dinsel kuralları kişilerin vicdanına bırakılmamalıdır." diyen Selçuk, Çankaya Köşkü'nde inançlara göre davet verilmemesini istedi. Cumhuriyet yazarı, "Bu ülkede yaşayanların yüzde 99'u Müslümandır. Ama sayı önemli değildir. Hukuk kuralı, devletin niteliği, laiklik ilkesi, anayasa önemlidir." dedi.

Hayrünnisa Gül hakkında da "Dinsel bir simge olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanan türban Çankaya'ya çıktı" yorumunu yapan Selçuk, yazısını şu şekilde sürdürdü: "10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün Çankayası'na yerden göğe dek yakışıyordu. 11. Cumhurbaşkanı Gül yakışmıyor. Bu yakışıksızlık, öyle görülüyor ki devam edecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious