Cumhuriyet yönetimindeki 5 paşa

Cumhuriyet yönetimindeki 5 paşa.8220
  • Giriş : 12.04.2009 / 01:17:00
  • Güncelleme : 11.04.2009 / 22:59:10

Cumhuriyet gazetesinin yaşatılması için kurulan Cumhuriyet Vakfı'nın Kurulu'nda emekli paşalar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay eski 2. Başkanı Çevik Bir, Jandarma eski Genel Komutanı Şener Eruygur, Kara Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Harp Akademileri eski Komutanı Emekli Orgeneral Kemal Yavuz ve Emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın, Cumhuriyet Vakfı Danışma Kurulu'nda görev yaptığı öğrenildi. Ergenekon sanığı Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, “Cumhuriyet gazetesinin asli sahibi Cumhuriyet Vakfı'dır” demişti.

BÜYÜKANIT: SİZE MİLİTARİST DERLER

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a, Cumhuriyet Vakfı'nın Danışma Kurulu'nda çok sayıda askerin bulunduğunu söylediği yer alıyor. Büyükanıt, Mustafa Balbay'a, “Vakıf danışma kuruluna askerleri de almışsınız. Atilla K. (Atilla Kıyat) var, Çevik B. (Çevik Bir), Kemal Y. (Kemal Yavuz) değil mi? Ama fazla asker almayın, bu sefer size militarist derler..” demiş ve eklemiş: “Bize düşen bir şey olursa lütfen söyleyin... Elimizden geleni yapmaya çalışırız..”

Ergenekon Terör Örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla tutuklanan Mustafa Balbay'ın, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile yaptığı görüşme, iddianamenin 871. sayfasında şöyle yer alıyor:

“GKM.TXT” isimli metin belgesi içerisinde;

Yaşar B.'la görüşme...

- 27 Kasım Salı, saat 16.50'de karargaha giriş. Genelkurmay Başkanı kapısından alınış. Karargaha girişte her koridor dönüşü tam karşıda Atatürk'lü tablolar, fotoğraflar. İlk iki fotoğraf Atatürk'ün Meclis'ten çıkarken ekibiyle birlikte çekilmiş ünlü fotoğrafı. Yani sivil. 3. fotoğraf üniformalı portresi...

- Saat 17.10'da görüşmeye giriş...

(…)

Görüşme konuları

1) Cumhuriyet

- Her şeyden önce hanımefendi için başsağlığı diliyorum. Berrin Hanım'ın vefatına üzüldük. Şimdi yük sizin üzerinizde.

- Görüşme öneriniz gelince inanın heyecanlandım. Şu anda da heyecanlıyım. Böyle bir fırsat verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

- Ben Sultanahmet'te büyüdüm. İstanbul çocuğuyum. Cinci meydanında sarı bir evde doğdum. Çocukluğumda bizim eve iki gazete girerdi, biri Cumhuriyet, öteki Akşam Postası. Bir bakıma okuma-yazmayı Cumhuriyet'le öğrendik.

- Cumhuriyet'in çizgisi bizim için çok önemli. Biz bu gazeteyi hala Atatürk'ün gazetesi olarak görüyoruz. (Hafif gülümseyerek) gerçi bazı yazarlarımız var ama, onlara da belki günlük bir gazetenin rengi olarak bakmak gerekiyor...

(…)

- Tekelleşme önemli bir sorun. Şimdi bir-iki grup kaldı. Onlar da değişik biçimlerde kullanıyorlar. Bu ortamda Cumhuriyet'in de güçlükleri var, tahmin ediyorum. Bize düşen bir şey olursa lütfen söyleyin... Elimizden geleni yapmaya çalışırız..

- Vakıf danışma kuruluna askerleri de almışsınız. Atilla K. var, Çevik B., Kemal Y. değil mi? Ama fazla asker almayın, bu sefer size militarist derler...

AYDIN DOĞAN, TURGAY CİNER, MEHMET EMİN KARAMEHMET, İNAN KIRAÇ, GAZETEYE FİNANSMAN SAĞLIYOR

Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, "Cumhuriyet gazetesinin şu anki hissedarlarını ve gazete yöneticilerinin kimler olduğunu" şöyle açıklıyor: "Cumhuriyet gazetesinin asli sahibi Cumhuriyet Vakfı'dır. Cumhuriyet Vakfı'nın iştiraki olan birden çok şirket vardır. Gazeteye finansman temin etmek amacıyla Vakıf bünyesinde Yenigün Holding A.Ş. isimli şirket, bu şirketlerden birisidir. Bu şirketin hissedarları; Turgay CİNER'den Mehmet Emin KARAMEHMET'e, Aydın DOĞAN'dan İnan KIRAÇ'a kadar yaklaşık 185 kişidir. Ancak bu şirketin söz ve yetki sahibi imtiyazlı ortağı Cumhuriyet Vakfı'dır."
Bilindiği gibi Mehmet Emin Karamehmet, Aydın Doğan ve İnan Kıraç, terör örgütü sanığı olarak gözaltına alınan İlhan Selçuk şartlı olarak serbest bırakıldığında, kendisine geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuşlardı.

ÇAPAN: VAKIF, CUMHURİYET GAZETESİNİN YAŞATILMASI İÇİN KURULDU

Ergenekon Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar Müdürlüğü'nde verdiği ifadede, Cumhuriyet gazetesinin yaşatılması için Cumhuriyet Vakfı'nın kurulduğunu açıklıyor.
Gürbüz Çapan, Cumhuriyet gazetesinin isim ve imtiyazlarının eski sahibi olan Nadi ailesi tarafından Cumhuriyet Vakfı'na bağışlandığını, daha sonra Yenigün Habercilik A.Ş.'nin kurulduğunu, Vakıf tarafından gazetenin isim hakkının bu şirkete kiralandığını, şirketin maddi sıkıntıya düşmesi sebebiyle kendisinin avukatının tavsiyesi ile şirketin yüzde 20 hissesini 2 milyon dolara kardeşi Günay Çapan'a aldırdığını, daha sonra bu hissenin yüzde 10'unu Mehmet Emin Karamehmet'e 1 milyon dolara devrettiklerini, 2005 yılında Günay Çapan'ın yüzde 10 hissesini kendisinin aldığını söylemişti.

İLHAN SELÇUK, ŞENER ERUYGUR'U ÜYE YAPMIŞ

Ergenekon iddianamesinde, Ergenekon sanığı İlhan Selçuk'un, Şener Eruygur'u Jandarma Genel Komutanlığı görevindeyken olduğu gibi, emekli olduktan sonra da örgütsel anlamda sık sık görüştükleri İlhan Selçuk tarafından Cumhuriyet Vakfı'na üye yapıldığı yer alıyor.

İLHAN KESİCİ VE UĞUR DÜNDAR DA VAKIFTA

Cumhuriyet Vakfı Danışma Kurulu'nda, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar'ın da yer aldığı öğrenildi.

Kenan KIRAN / VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*