Cumhuriyetçi aday McCain İsrail'de

Cumhuriyetçi aday McCain İsrail'de.11778
  • Giriş : 19.03.2008 / 21:01:00

ABD'de başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi Parti adayı John McCain, Irak'a yaptığı sürpriz ziyaretin ardından geldiği İsrail'de temaslarda bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

McCain, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından öldürülen Yahudilerin anısını yaşatan Yad Vaşem'i (Soykırım Müzesi) ziyaret ettikten sonra Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Başbakan Ehud Olmert ile görüştü.

Olmert'in John McCain ile görüşmesinde Amerikalı senatörler Joseph Lieberman ve Lindsay Granam de yer aldı.

Olmert, konuklarından gelen bir soru üzerine, Gazze Şeridi'ne yeniden girmeden, caydırıcı olmadanKassam roketi saldırılarını durdurmanın mümkün gözükmediğini söyledi.

İsrail Başbakanı, Gazze'den gelen roket saldırılarını "eninde sonunda durduracaklarını" belirtti.

"Durum katlanılamaz"

John McCain ise roket saldırıları nedeniyle İsrail'in güneyindeki durumun "katlanılamaz olduğu" hususunda Olmert'e destek verdi.

Görüşmede İran konusu üzerinde de duruldu. Olmert, Hamas'ın İran ve Suriye'nin desteğiyle silahlanmaya devam ettiğini öne sürdü.

John McCain, Livni ile görüşmesinde ise Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail ile barış yapılmasından yana olduğuna inandığını söyledi.

McCain, dün akşam İsrail'e gelişinden hemen sonra Abbas ile konuştuğunu belirtti, "Başkan Abbas'ın bu sürecin başlamasını istediğine inanıyorum. Başkan Abbas'ın Gazze'de meydana gelen terör eylemlerine destek vermediğine inanıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious