Cumhuriyetçilerin kader günü

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Amerikan halkı yarın, Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi ve üst kanadı olan Senato üyelerini belirlemek için oy kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kongre'nin her iki kanadında partisi Cumhuriyetçi Parti'nin alacağı bir zafer, tüm olumsuzluklara rağmen Başkan George W. Bush için büyük bir zafer anlamına gelecek. Kongre'nin en az bir kanadında Demokratların üstünlük sağlaması ise Bush'un, geriye kalan iki yıllık başkanlık döneminde politikalarına Kongre desteği sağlamakta zorlanacağı anlamına geliyor.

Seçim öncesinde ülkede yapılan tüm anketler, Demokratları önde gösterdi. Cumhuriyetçilerin oy kaybetmesindeki en büyük etken olarak Irak Savaşı politikası ve bu ülkede elde edilen "başarısızlık" gösteriliyor. Bunun yanı sıra geçen yıl yaşanan Katrina eyaletinde yönetimin "ırkçı" bir tutum sergilemesi, yönetimde birbirinin ardı sıra çıkan yolsuzluk ve seks skandalları da oy kaybının en büyük nedenleri olarak görülüyor.

IRAK SAVAŞI HEM DEMOKRATLAR HEM DE CUMHURİYETÇİLER İÇİN KOZ OLDU

Bush yönetimi, son dönemlerde Irak'ta başarısızlığa uğrandığına dair hem yönetimden hem de Demokratlardan oldukça fazla eleştiri aldı. Seçimlerden önce Iraklı liderler, Irak'ta Amerikan varlığına ihtiyaç duyduklarını açıklarken, Saddam Hüseyin'in idam cezasına mahkûm edildiği Duceyl davasında kararın seçimlerden iki gün önce açıklanmasının, Cumhuriyetçilerin siyasi bir taktiği olduğu iddia edilmişti.

Bu açıdan Irak Savaşı, Demokratlardan yana büyük bir koz olurken, Demokratların lideri John Kerry'nin savaş hakkındaki bir gafı ise ibrenin Cumhuriyetçilerden yana kaymasına yol açtı. Kerry, geçen hafta başında "Çalışıp iyi bir eğitim almazsanız sonunda gidip Irak'ta saplanıp kalırsınız." şeklindeki açıklamaları tepki çekmiş ve Demokrat lider, baskılar üzerine geri adım atarak özür dilemek zorunda kalmıştı. Kerry'nin gafının ardından Cumhuriyetçiler bunu koz olarak kullanırken, gerçekleşen anketlerde de Bush'un oy oranında gözle görülür bir yükselme olmuştu.

Yarın gerçekleşecek seçimlerde Demokratların, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmesine kesin gözüyle bakılıyor. 33 sandalyesi için oy kullanılacak 100 üyeli Senato için ise Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında kıran kırana bir seçim yaşanması bekleniyor. Ayrıca yarın ülkenin 36 eyaletinde de valilik seçimleri yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious