Cumhuriyet'e görkemli kutlama

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Türk halkı 83. yıl önce bugün verdiği kararı gururla kutluyor. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Ankara’daki ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Ankara’daki ilk tören Anıtkabir’de gerçekleştirildi. Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanısıra, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anamuhalefet Partisi CHP’nin Genel Başkanı Deniz Baykal, bakanlar, yüksek yargı organlarının başkanları, Kuvvet komutanları, milletvekilleri ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve bazı siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti. Cumhurbaşkanı Sezer’in Atatürk’ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı okundu. Sezer ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’nde bulunan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Sezer, özel deftere şunları yazdı:

''Yüce Atatürk; Cumhuriyeti 83. yılına ulaştırmanın övüncü içinde geleceğe güvenle bakan, Cumhuriyetle kazandıklarının değerini, önemini bilen bir ulus olarak huzurunuzdayız. Cumhuriyetin parlak başarısıyla övünüyor, geçmişimizle gurur duyuyor, size, ilke ve devrimlerinize bağlılığımızı bir kez daha tek yürek olarak yineliyoruz. Önderliğinizde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ilke ve devrimleriniz ile ulusumuzun soylu kimliğinden güç alarak her alanda gelişmiş
nitelikleri ve atılımlarıyla çağdaş dünyada saygın bir devlet durumuna gelmiştir. Evrensel değerleri benimseyerek aklın ve bilimin ışığında yetişen Cumhuriyet kuşakları, emanetinizi değiştirilemez nitelikleriyle korumaya, başlattığınız aydınlanma ve çağdaşlaşma savaşımını ilk günkü coşku ile sürdürmeye kararlıdır. Türkiye Cumhuriyeti temel nitelikleriyle varlığını sonsuza kadar sürdürecektir. Ulusumuz bağımsızlığından ödün vermeden öngördüğünüz büyük hedeflere birlik içinde mutlaka ulaşacaktır. En büyük bayramımızın yıl dönümünde ulus olarak yüksek anınız önünde saygıyla, özlemle ve minnetle eğiliyoruz.''

Anıtkabir’deki törenin ardından TBMM'ye geçen Cumhurbaşkanı Sezer, burada TBMM başkanı Arınç tarafından askeri törenle karşılandı. Daha sonra TBMM’deki tören salonuna geçen Sezer, burada kutlamaları kutlamaları kabul etti. Kutlamalara, TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, TBMM başkanvekilleri, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara'da bulunan üniversitelerin rektörleri ile askeri ve mülki erkan katıldı.

Daha sonra yaklaşık 10 dakika dinlenen Cumhurbaşkanı Sezer, yabancı misyon şeflerinin kulamalarını da kabul etti. Bunun ardından Sezer, basın mensupları ile tokalaşarak, bayramlarını kutladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kutlamaların ardından, Atatürk Kültür Merkezi alanındaki törene katılmak üzere TBMM'den ayrılan Cumhurbaşkanı Sezer'i, TBMM Başkanı Arınç törenle uğurladı.

ERDOĞAN BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

Bu arada Başbakan Erdoğan, TBMM'deki makamında bazı bakanlar ve AKP Grup Başkanvekilleriyle bir araya geldi. Beraberindekilere simit ve kaşar ikram eden Erdoğan, bir süre görüştükten sonra, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlere katılmak için TBMM'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious