Cumhuriyeti koruma görevinin kurumlara devredilmemesi gerekir

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonominin kırılganlığını artıran siyasi istikrar probleminin iktidarın tutumundan kaynaklandığını ve cumhuriyeti koruma görevinin kurumlara devredilmemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'(TOBB) 61. Genel Kurulu'na katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal burada yaptığı konuşmada TOBB'un Türkiye'nin ekonomik ve siyasi sorunlarının tartışıldığı saygın bir platform görevini uzun süredir yerine getirdiğini ve bu platformda ekonomide yaşanan çalkantılar, siyasetteki yeni tartışmalar ve gerginlik konularının ele alınması ve konuşulması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin 2001 yılında ciddi krizlerle karşı karşıya kaldığını belirten Baykal, 6 yıldan beri bir istikrar programının uygulandığını ve enflasyonun bu süreçte önce yüzde 70'lere daha sonra da 30'lara düştüğünü ancak bu sevindirici gelişmenin, ekonominin başka alanlarındaki sorunların gözden kaçırılmasına sebep olmaması gerektiğini ifade etti. Baykal, büyümedeki artışa rağmen işsizliğin ortadan kaldırılamadığını, cari açık ve dış ticaret açığını arttığını ve ekonomik programda bazı noktalarda çok köklü değişikliklerin uygulanma zorunluluğunun çıktığını düşündüklerini dile getirdi.

Baykal, yabancı paraların değerini düşüren, Türk lirasının değerini yükselten ve ithalatın kolaylaşmasını sağlayan bu politikanın kaçınılmaz sonuçlarının kendisini uzun süreden beri gösterdiğini belirtti. Deniz Baykal, AK Parti iktidara geldiğinde 1.5 milyar dolar olan cari açığın 26 milyar dolara çıktığını ve borç miktarının da 200 milyar dolardan 337 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Baykal, 1970-2000 yılları arasındaki 30 yıllık dönemde toplam borç miktarına eşit borcun son 3.5 yılda AKP iktidarı döneminde ortaya çıktığını ve Türkiye'nin borçla büyüdüğünü savundu.

Bu ay içerisinde dövizde yaşanan dalgalanmanın bir kur düzeltmesinin çok ötesinde olduğunu ileri süren Baykal, son dönemde asıl riskin dış borçlanma içinde özel sektör borçlarının olağanüstü yükselme göstermesi olduğunu ve son kur artışının bedelinin özel sektör tarafından üstlenildiğini söyledi. Türkiye'nin yeni yeni ekonomik sorunların ortaya çıktığı sıkıntılı bir döneme doğru sürüklendiğini savunan Ana Muhalefet Lideri Baykal, Türkiye'de tek parti iktidarı şansının değerlendirilemediğini belirtti. Baykal ayrıca ekonomiye finansçının değil sanayicinin gözüyle bakılması zorunluluğunu ifade etti.

Son aylarda yaşananlar nedeniyle ekonominin kırılganlığının arttığını belirten Baykal, "Bugün karşı karşıya olunan istikrar probleminin altında iktidarın, Türkiye'nin anayasal düzeniyle ilişkilerini olması gerektiği gibi kuramaması yatıyor. Devletin bütün kurumlarıyla kavga eden, tartışan, gerginlik yaratmakta tereddüt etmeyen bir iktidar. Türkiye'deki siyasi istikrar problemi, iktidarın tutumundan kaynaklanmaktadır" diye konuştu.

Anayasanın değiştirilemez maddeleriyle sıkıntı içine girmenin ve yeni tartışma zeminleri aramanın yanlış ve gereksiz olduğunu belirten Baykal sözlerine şöyle devam etti: "Siz çıkıp, 'Anayasamızın değiştirilemez maddelerini diğer maddelerle eşit statüye sokalım, 2. madde de değiştirilebilsin' derseniz, herkes 'sıkıntınız ne' diye sormaya başlar."

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın konuşmasını eleştiren Baykal, "Bir 23 Nisan günü Cumhuriyet'e muhtıra verir gibi çıkıp bunları söylerseniz, elbette bu istikrarsızlık yaratır. Bir başbakan da bunun ardından çıkıp 'tamamen katılıyorum ama acele etmeyin, bekleyin' derse, herkes 'bunun altında ne var' diye sormaya başlar" dedi.


"Türkiye'nin cumhuriyetini koruma görevini kurumlara devretmeyelim. Cumhuriyeti demokrasi içinde koruma görevini halkımızın, toplumumuzun üstlenmesini sağlayalım" diyen Deniz Baykal, Türkiye'de kimsenin demokrasi ile cumhuriyeti çatıştırmaya kalkmamasını gerektiğini ve buradan kimsenin hayrına bir şey çıkmayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious