Cumhuriyet'i kurtarma harekatı

Cumhuriyet'i kurtarma harekatı.8220
  • Giriş : 28.09.2008 / 22:22:00
  • Güncelleme : 28.09.2008 / 23:27:09

CHP'li meclis üyelerine 'Yamyamlar' diyen Muzaffer Eryılmaz'ın itirafları iddianamede yer aldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Gazetesi'ne büyük destek verdiklerini anlatan Eryılmaz, "Bak şimdi Balbay'a nerdeyse 1-1,5 aydır ödeyeceğiz. 100 milyar ödememiz lazım, yok çıkmadı. Adamlardan gazete alıyoruz, ilan veriyoruz, yazı yazıyoruz kolay değil gazete." şeklinde konuşuyor. Konuşmanın başka bir yerinde, "Cumhuriyet'e büyük desteğimiz oluyor. Yani gazetelerini alıyoruz, dağıtıyoruz, ilan veriyoruz." ifadelerini kullanıyor. Bu itiraflar, Ergenekon iddianamesinde yer alan bilgileri güçlendirdi. İddianamede hem Eryılmaz'ın hem de Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın benzer sözleri yer alıyor.

Bunlardan ilki Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk ile Balbay arasındaki görüşme. Selçuk, telefon konuşmasında Balbay'a, Çankaya Belediyesi'nin kendilerine elden yardım yaptığını ve gazetenin yeni yerinin açılışından önce Muzaffer Eryılmaz'ın arayarak istekleri olup olmadığını sorduğunu anlatıyor. Eryılmaz'ın asansörleri yaptırdığını belirten Selçuk, 'Belediyeden gelen gelirin kalemi olmadığını, resmî kayda geçmesi için elden değil hesaba aktarılması gerektiği'ni vurguluyor. Ergenekon sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fener Orduevi'ndeki ofisinde yapılan aramada bulunan gizli kamera kayıtları da gazetenin finansmanı konusunda ipuçları veriyor. Kayıtlardan birinde, Jandarma İstihbarat Başkanı olan Levent Ersöz'ün, makamında Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile yaptığı görüşme yer alıyor. Görüşmede Ersöz, medyayı eleştiriyor, Balbay ise 100 bin YTL'ye ihtiyaç duyduklarını dile getiriyor.

Balbay, gazetenin bu tiraja ulaşması halinde gündemi farklı bir şekilde etkileyeceğini savunuyor. Ersöz, Org. Eruygur ile bir plan geliştirerek gazetenin eğitim birlikleri, askerî okullar, bölge komutanlıkları, karargâhlar ve kuvvet komutanlıklarında ucuz fiyata satılmasının sağlanabileceğini söylüyor. Ersöz, aradaki farkın Jandarma Genel Komutanlığı tarafından karşılanabileceğini de ileri sürüyor.

AKTİFHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*