Cumhuriyet'in binasını Çankaya Belediyesi restore etti

Cumhuriyet'in binasını Çankaya Belediyesi restore etti.8220
  • Giriş : 13.04.2008 / 11:22:00

Vakit'in iddiasını göre Cumhuriyet'in yeni binası, Çankaya Belediyesi tarafından restore edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşte Vakit Gazetesi'ndeki haberin orjinal hali...

Cumhuriyet'e hizmet görevimiz

Ergenekon Soruşturması ile gündemde olan Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara'daki yeni binasının Çankaya Belediyesi tarafından restore ettirildiği bizzat CHP'li Başkanı tarafından doğrulandı. CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, kanunen suç olan bu "özel hizmetini" duyan Cumhuriyet okurlarının "teşekkür telefonları"na, "Rica ederim, işimiz!" cevabını veriyor.

HAYLİ PAHALI BİR İŞ

Cumhuriyet Gazetesi için tutulan trilyonluk binayı Belediye'nin de işlerini yapan Özgiray İnşaat restore ediyor. Özgiray İnşaat, Çankaya Belediyesi'nin en son Ayrancı Pazarı'nı yapmıştı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Temsilciliği için kiraladığı bina, başkentin en pahalı semti olan Çankaya'da Ahmet Rasim Sokak 14 numarada bulunuyor. Daha önce Özbekistan Büyükelçiliği'nin kullandığı 3 katlı binanın baştan sona yenilenmesi çalışmaları sürüyor. Restorasyon çalışması ile telefon hatları, elektrik ve kalorifer tesisatları baştan sona yenileniyor. Asansör yapılıyor. İçi yeniden dizayn ediliyor. İnşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından alçı, boya yapılacak. Mart ayında başlayan restorasyon çalışmasının önümüzdeki ayın başında bitmesiyle Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Temsilciliği bu binaya taşınacak.

ŞU ANKİ BİNA DA AYDIN DOĞAN'A AİT

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği şu anda Atatürk Bulvarı'ndaki bir binada bulunuyor. Bu bina da Aydın Doğan'a ait. Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınarak sorgulanmasında, yaptığı bir telefon görüşmesinin sorulması üzerine bu konu hakkında şu bilgileri vermişti: �Gazetenin Ankara'nın Çankaya ilçesinde Ankara Temsilciliği için yeni kiraladığımız binanın restorasyonu ve eski binadan taşınma masrafları için sponsorlar üzerine yaptığımız görüşmedir. Şu an bulunduğumuz binanın sahibi Aydın Doğan'dır. Aydın Doğan taşınmamız karşılığında, taşınmadan kaynaklanan giderlerimiz konusunda bize yardımcı olacaktı. Yine yeni taşınacağımız bina Çankaya Belediyesi sınırlarında olduğundan Çankaya Belediyesi'nin restorasyonda desteği olacaktı."

KİRASINI DOĞAN MI ÖDEYECEK?

Binanın ne kadara kiralandığı sır gibi saklanıyor. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği'nde İdari İşler görevlisi Ali Yazan'a "Binanın kaça kiralandığı, kirasını kimin ödeyeceği, restore işini Çankaya Belediyesi'nin mi yaptırdığı" konularını sorduk. Ancak bir cevap alamadık. Çevre sakinleri böyle bir binanın aylık kirasının en az 15 bin YTL olacağını söylüyor. Selçuk'un ifadelerine göre, Çankaya Belediyesi'nin restore ettirdiği yeni binanın kirasının ödenmesine de Aydın Doğan destek verecek.

BAŞKAN'DAN "RİCA EDERİM, İŞİMİZ" CEVABI

Çankaya Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Muzaffer Eryılmaz, kanunen suç olan bu "özel hizmetini" duyan Cumhuriyet okurlarının "teşekkür telefonları"na, "Rica ederim, işimiz!" cevabını veriyor. İnanması hayli güç olan bu bilgiyi teyit için, biz de, CHP'li Başkan'ı arayarak, "Sayın Başkan her gün işyerimize Cumhuriyet Gazetesi alıyoruz. Cumhuriyet Gazetesi'nin yeni binasının restore edilmesine maddi katkılarınızdan ötürü teşekkür ederiz" dedik. Başkan da bizi Cumhuriyet okurlarından biri zannederek aynı cevabı verdi: "Rica ederim, işimiz!.."

BAŞKAN: SORULARINIZI CEVAPLAMAK İSTEMİYORUM

Konu hakkında Vakit olarak görüşmek istediğimizde ise Eryılmaz, girişimlerimizi cevapsız bıraktı. Danışmanları aracılığı ile "Cumhuriyet'in yeni binasını belediye olarak siz mi restore ettiriyorsunuz? Bu yasal mı?" şeklindeki sorularımızı ilettiğimiz CHP'li Başkan, sessiz kalmayı tercih etti. Cep telefonundan ulaştığımızda ise konuyu bildiğini belirttikten sonra "Gazetenize bu konuda bir açıklamada bulunmayacağım. Başka konularda da bulunmayacağım. Sorularınızı cevaplamak istemiyorum� dedi. Cumhuriyet Gazetesi yetkilileri ise, konuyla ilgili sorularımızı cevapsız bıraktı.

GAZETENİN DAĞITIMINI DA YAPIYOR

CHP'li Çankaya Belediyesi'nin daha önce de hem de kendi personeli ile bedava Cumhuriyet gazetesi dağıttığı ortaya çıkmıştı. Vakit, 21 Ağustos 2006 tarihli sayısında, CHP'li Belediyenin, gazetenin Ankara temsilciliğinden aldığı Cumhuriyet gazetelerini Ahlatlıbel Spor Tesisleri'nde bedava dağıttığını kare kare fotoğraflamıştı.

FİRMA: 'BU İŞİN FİYATI YOK!'

Cumhuriyet'in Ankara Temsilciliği için kiralanan binayı restore eden firma yetkililerinin, binayı komple restore işi için kimle kaça anlaştıkları konusundaki sorularımız karşısında yaptıkları açıklamalar da Çankaya Belediyesi'nin bu işteki rolünü ortaya koydu. Firma yetkilileri "Tanıdık olduğu için, Cumhuriyet Gazetesi olduğu için, bu işin fiyatı yok" dediler. Yetkililer, Çankaya Belediyesi'nin, hafriyatların taşınmasında kendilerine yardım ettiğini de söylediler.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious