Cumhuriyetin çok sağlam bir mayası var

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Deniz Baykal, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerinin ve cumhuriyetin çok sağlam bir mayası olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'in Çeşme ilçesinde bulunan Baykal, İzmir milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte, belediye tarafından yaptırılan sahil düzenlemesi ve silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in adı verilen parkın açılışını gerçekleştirdi.

Burada halka hitap eden Baykal, Çeşme'nin, Türkiye'nin en gözde ve en yüksek çekim alanı turizm beldesi olduğunu vurguladı. Çeşme'nin derin bir tarihe sahip olduğunu ve Anadolu uygarlık merkezi olduğunu belirten Baykal, Çeşme'nin doğasının, güzeliğin ötesinde Çeşme insanın değerli ve nitelikli olduğunu söyledi.

Baykal, Ortadoğu'da yaşanan krize de değinerek, "Çeşme'de halk barış ve huzur içinde yaşıyor, kimse kimseden kuşku duymuyor. Değişik millet ve insanlar bir arada yaşıyor, kimse kimsenin dinini, ırkını sorgulamıyor. Biz böyle yaşıyoruz; bir de çevremize bakalım; Irak'a bakalım; Filistin'e bakalım; İran'a bakalım; bir parçası olduğumuz Ortadoğu'ya bakalım. Bu ülkelerle aynı coğrafyada yaşıyoruz. Aynı tarih ve kültür içinde aynı siyasetin parçasıydık. Dünyanın en önemli siyasi kuruluşu olan Osmanlı İmparatorluğu'nu hep birlikte bu coğrafyada gerçekleştirdik. İnanç ortaklığı yaşıyoruz. Bir onlara bakın, bir de Türkiye'ye bakın. Nedir farkımız? Onların o durumda olmasının sebebi bir Mustafa Kemal çıkaramamalarıdır." dedi.

Baykal, "Türkiye'nin değerleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri Atatürk tarafından ortaya konuldu ve cumhuriyetin çok sağlam bir mayası var." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious