Cumhur’u CHP seçsin

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Mumcu, Baykal’ı eleştirdi: O zaman CHP seçsin

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal’ı eleştirdi: Anayasa’ya ’Cumhurbaşkanını CHP seçer’ maddesi koyalım olsun bitsin.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "Cumhurbaşkanını halk seçmeyecek, parlamento seçmeyecek de kim seçecek? Anayasa’ya, ’Cumhurbaşkanını Cumhuriyet Halk Partisi seçer’ diye bir madde koyalım olsun bitsin." dedi.

Mumcu, partisinin Denizli 9. Olağan İl Kongresinde yaptığı konuşmada, iktidar partisini ve ana muhalefet liderini sert bir şekilde eleştirdi. Birtakım elit zümrenin millete her türlü dayatmada ısrar ettiğini belirten Mumcu, şunları kaydetti: "Millete kültür, inanç, anlayış, siyasi seçenek dayatıyorlar ve her durumda milleti korkutarak bunu yapıyorlar. Ben buna kumandacılar diyorum. Her şey devletin elinde olsun ki devlete çöreklenerek milletin hak ettiğini millete vermeden gönüllerine göre memleketi idare etsinler. Onlar sadece millete şöyle giyin, böyle giyinme şöyle konuş, böyle konuşma, şöyle inan böyle inanma, şunla idare et bu sana yeter desinler. Bu kumandacı zümresi her şeyi milletten kaçırmaya çok alışmış."

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gerektiğini söyleyen Anavatan Lideri Mumcu, "Cumhurbaşkanını halk seçsin diyoruz, olmaz diyorlar. O zaman parlamento seçsin diyoruz, o da olmaz. Kim seçecek Cumhurbaşkanını? Halk seçmeyecek, parlamento seçmeyecek de kim seçecek o zaman? Anayasa’ya ’Cumhurbaşkanını Cumhuriyet Halk Partisi seçer’ diye bir madde koyalım olsun bitsin. Nasıl olsa tam bir demokrasiden mahrumuz. Yarım yamalak bir demokrasi var. Onu da yarım yamalak olmaktan çıkaralım ki millet demokrasinin falan olmadığını anlasın görsün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious