Cumhur'un ''C''si bile gündeme gelmedi

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan Diyanet İşleri Başkanlığının teşkilat yasası ve kadro ihtiyacıyla ilgili destek istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, görüşmede Cumhurbaşkanlığı'nın'' C'' si bile gündeme gelmedi dedi. Devlet Bakanı Aydın, Baykal'ı parti genel merkezinde ziyaret etti.Aydın, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
40 yıldır yürürlükte olan teşkilat yasasının bazı maddelerinin yasa yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatan Aydın, bunun, şimdi hizmette bazı zorluklar çıkardığını işaret etti.
Bu konuda 6-7 maddelik bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını belirten Aydın, görüşmede bunun yanı sıra Diyanet'in kadro ihtiyacı konusunun da gündeme geldiğini kaydetti. Şu anda 10 bini aşkın camide kadro bulunmadığına dikkati çeken Aydın, 15 bin yeni kadro sağlanması için hazırlanan tasarının komisyondan geçtiğini ancak TBMM Genel Kurulu gündemine alınmadığını hatırlattı. Bakan Aydın,
tasarının gündeme alınması için Baykal'dan destek istediğini, yaptıkları görüşmede bunun dışında herhangi bir konunun gündeme gelmediğini söyledi.
Aydın, bir gazetecinin Baykal'ın destek verip vermeyeceğine ilişkin sorusu üzerine, bugüne kadar Diyanet'le ilgili her konuda iktidar partisi milletvekilleriyle birlikte ana muhalefet partisi CHP milletvekillerinden de destek aldıklarını, bu konuda da aynı desteğin devam edeceğine inandığını söyledi.
Bir gazetecinin ''Cumhurbaşkanlığı'nın 'C'si gündeme gelmedi mi?'' sorusuna karşılık verirken de Aydın, ''C'si dahi gündeme gelmedi. Zaten gelecek bir durum da yoktu'' dedi.

-''ASHLEY TEDAVİSİ'' TARTIŞMALARI-

Bakan Aydın, Ankara'da yaşayan bir ailenin 13 yaşındaki özürlü çocuklarının büyümesinin engellenmesi için ''Ashley tedavisi'' uygulanması isteğinin hatırlatılması üzerine de, bunun yeni bir konu olduğunu ve bilimsel açıdan incelenmesi gerektiğini söyledi.
Aydın, konuya bilimsel açıklık getirilmesi durumunda Diyanet'in dini açıdan bir yorum yapabileceğini kaydetti. ''Bilimsel açıdan böyle bir yöntem uygulanabilir mi, büyüme durdurulabilir mi'', bunların netlik kazanması gerektiğini ifade eden Aydın, ''Ancak kişisel görüşüm şudur, eğer böyle bir durum varsa, bir insanın eksik, özürlü olması onun bir kişi olmasına engel değil.
Varolmuş bir kişidir. Devlette böyle günler için vardır, bütün yük ailenin üzerine bırakılmamalıdır. Devlet olarak vazifemiz insanları korumaktır. Sosyal devlet, bu işler için vardır, devlet bakar, devlet korur. Aileyle işbirliği içerisinde götürülür'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious