Cüneyd Zapsu'ya suç duyurusu

Cüneyd Zapsu'ya suç duyurusu.10013
  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

CHP, Yasin El Kadı ve Cüneyd Zapsu hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, aralarında Yasin El Kadı'nın da bulunduğu 8 kişi hakkında, ''terörü finanse ettiği ve kara para akladığı'' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Atilla Kart, aynı konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında da gensoru açılmasını isteyeceklerini söyledi.
CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Atilla Kart, Türkiye'de 8 şirketin ortağı olan Yasin El Kadı, bu şirketlerin bir veya birden fazlasında Yasin El Kadı'nın ortağı olan Cüneyd Zapsu, Abdülaziz Zapsu, Mustafa Latif Topbaş, Mehmet Fatih Saraç, İbrahim Halit Çizmeci ve Wa'el Julaidan ile Gaye Zapsu hakkındaki suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Terörün finansmanını tespiti ve kara para aklama suçuyla mücadele amacıyla Bakanlar Kurulu'nun listeler hazırladığını ifade eden Atilla Kart, AK Parti iktidarı döneminde, bu olayla ilgili 3 Bakanlar Kurulu kararının, Resmi Gazete'de yayımlanmadığını dile getirdi. Terörist organizasyonlara mali kaynak sağladığı açıklanan kişilerin, para, mal ve haklarının dondurulmasının fiilen engel olunduğunu ileri süren Atilla Kart, bu durumun Cüneyd Zapsu'nun konumundan kaynaklandığını savundu. Atilla Kart, Maliye Bakanı ile Al Baraka Türk Özel Finans Kurumu A.Ş'nin hukuka aykırı ilişkilerinin de bu sürecin araştırılmasına engel olduğunu öne sürdü.

Maliye başmüfettişinin, konuya yönelik çalışmasını sürdürmesinin engellendiğini, Al Baraka Türk ve benzeri yapılanmaların himaye edildiğini ifade eden Atilla Kart, yaklaşık 30 sayfadan oluşan suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na ulaştıracaklarını söyledi. CHP'li Kart, aynı konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında da gensoru açılmasını isteyeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious