Cüneyt Arkın'ın "kahramanı" kim?

Cüneyt Arkın'ın
  • Giriş : 24.11.2007 / 23:46:00

Türkiye'nin 40 önemli ismi, kendi kahramanlarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NTV yayınlarından çıkan "Sizin Kahramanınız Kim?” kitabı, siyasetçi, sanatçı, yazar ve bilim adamlarından oluşan 40 ünlünün iç dünyalarından yansıyan ilginç ayrıntılar içeriyor.

Ünlülerin kahramanları arasında mitolojik figürlerden usta yazarlara, sıradan insanlardan hepimizin gönlünde taht kurmuş Nasrettin Hoca"ya kadar pek çok isim var. Kahramanlar seçilirken tek bir şart aranmış; bu topraklarda yaşamış olmaları. Mustafa Alp Dağıstanlı"nın hazırladığı kitabı, Semih Paray"ın karikatürleri renklendiriyor.

Cüneyt Arkın: Benim kahramanım Anadolu toprağı. Belli belirsiz bir hışırtı duydum. Kerpiç odanın açık morluğunda yorganın altından baktım. Babam yatağının ucuna oturmuş giyiniyordu. Anamın ördüğü kalın yün kazaktaki tozun toprak kokusunu duydum.

Mehmet Aksoy: Benim kahramanım Hezarfen Ahmet Çelebi. Nedeni ise korkuyu yenen merak ve heyecan.

Yılmaz Erdoğan: Benim kahramanım Necdet Erdoğan. Hiçbir kayıtta adı geçmeyen Hakkârili bir futbolcu. “Zamanında Galatasaray"ın teklifini bir gençlik telaşıyla kulak arkası etmeseydi, şimdi Avrupa"da top oynuyordu.” derdi babam.

Hamdi Koç: Benim kahramanım Ahmet Hamdi Tanpınar. O faklıydı, üstelik kibirli bir farklılıkla değil, içtenlikli bir farklılıkla farklıydı.

Coşkun Aral: Benim kahramanım Erzurumlu İbrahim Hakkı. O, bilgi ve belgeye çok büyük önem verdi. Doğu ve Batı bilimlerini bir araya getirmeye çalıştı. Ondan yüzlerce yıl sonra aynı gayretin gösteriliyor olması, onun ileri görüşlülüğünü sergiliyor.

İlter Türkmen: Benim kahramanım İsmet İnönü. Devlet adamlığı sıfatı kimseye kolay kolay verilmez. Atatürk ve İsmet İnönü devlet adamıydılar; çünkü ülkenin en hayati tehlikelerle karşı karşıya kaldığı bir devirde onun kaderini değiştirecek kararlar almasını bildiler.

Mehmet Şevket Eygi: Selahaddin Eyyubi kahramanım. Çünkü; faziletlerini düşmanlarının da kabul ettiği bir sultan. Hicretin 589"uncu yılındayız (Miladi 1193), Şam sokaklarında münadiler şöyle sesleniyor: “Ey ahali! Bilmiş olunuz ki, Sudan"ın, Mısır"ın, Libya"nın, Hicaz"ın, Filistin"in, Şam"ın, Musul"un ve daha nice ülke ve beldenin hükümdarı olan Sultan Selahaddin Eyyubi vefat etmiştir. Geriye kalan şahsi serveti cenaze masraflarını karşılamadığından dostları ve yakınları yardımcı olmuşlardır.”

***

Sami Selçuk: Benim kahramanlarım Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Yaşar Kemal, Orhan Pamuk.

Neden? Biri bana “Senin kahramanın kim?” diye sorsa, elbette duraksamasız ve tartışmasız "Atatürk" diye yanıtlarım...Soruya verdiğim cevaptaki şahsiyetlerin ise Türk edebiyatına katkıları beni ilgilendirir. Onları kişisel dünya görüşleriyle yargılamam. Onlar Türkçemin ozanlarıdır, romancılarıdır.

***

Vivet Kanetti: Benim kahramanım Ahmet Haşim.

Sebebi: "Bana kime benzemek isterdin?" sorusuna Ahmet Haşim derim. Onun gibi duyarlı olmak… Özgür, korkusuz, alıngan, öfkeli ama nükteli. Yabancı sanılmış; ama buralı. Buralı sanılmış; ama hayvanlar, ama bitkilerle kardeş.

***

Ünsal Oskay: Benim kahramanlarımdan biri Ahmet Hamdi Tanpınar.

Sebebi: "Kahraman kişi kimi zaman kahramanlığa istemeden sürüklenir. Burada aklıma 2. Abdülhamit"in başmabeyncisi Hasan Tahsin Paşa geliyor. Kimi zaman da aklıma dönemin gerçeklerini yazılarıyla ortaya çıkaran Yahya Kemal geliyor.

BÜNYAMİN KÖSELİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious