Cüneyt Çakır çok hata yaptı

Cüneyt Çakır çok hata yaptı.13111
  • Giriş : 28.02.2008 / 08:16:00

Cüneyt Çakır o kadar çok hata yaptı ki.. İki taraf adına da.. İki eski hakem Çakır'a ağır eleştriler yöneltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

14 sarı 4 kırmızı kart çıkaran derbi hakemi Cüneyt Çakır sınıfta kaldı. Verdiği kararlarla geceye damgasını vuran hakemin performansını hakemler rezalet olarak gördü. Ahmet Çakar, Çakır'ın intiharı yorumunda bulunurken Metin Tokat şaşkınlığını tam bir rezalet sözleriyle değerlendirdi.

AHMET ÇAKAR

"(...)Ona "Türk hakemliğinin geleceği" dedik. "Genç hakemler ondan çok şey öğrenmeli" dedik ama dün gece Cüneyt Çakır, hem kendi kariyerine hem de Türk hakemliğine kara bir anı yaşattı. Böyle hakemlik olmaz olsun. Avrupa'da böyle bir maç yönetirse 10 sene kadınlar maçı bile alamaz. O kadar çok hata yaptı ki hangisini anlatalım. Lugano'ya gösterdiği ilk sarı kart ağır bir karar. Ama hakeme gözlük hareketiyle gelen ikinci sarı karta bir şey demiyorum. İlk yarının sonunda taç atışından topu alıp gole giden Volkan'ı durdurup devreyi bitirebilecek kadar kontrolü kaybetmiş. Yine ilk yarıda Lincoln'e gösterdiği sarı kart çok komik. Gökhan'a gösterdiği ikinci sarı kart inanılır gibi değil. Gökhan bir metre önündeki topu almaya giderken kenardan gelen topa elini sürmüyor. En doğal hakkı. Peki niye sarı kart?

KOLAY KOLAY UNUTULMAZ!

Maçın sonlarında Volkan, Lincoln'ü kovalıyor. Belli ki bir şey olacak. Girsene aralarına, engellesene o tekmeyi! Volkan'ı attın. Lincoln'ü niye attın? Eğer Lincoln'ün bir küfürü varsa niye ikinci sarıdan atıldı? Küfür etmediyse fiziki bir müdahale de yokken ikinci sarı kart niye? Gökhan'a ikinci sarıyı çıkarttığı hareketin aynısını yapan Alex'e niye sarı kart yok? Deivid'e ilk sarıyı gösterdiğinden hemen sonra çok bariz ikinci sarı kartlık hareketi niye pas geçtin? Barış Özbek ve Mehmet Topal o sahada nasıl kaldı? Her ikisi de ilk yarıda birer, ikinci yarıda diğer sarı kartlarını görüp atılmalıydılar. Özetle dün hakemliğin kara gecesiydi. Bu maç kolay kolay unutulamaz. Cüneyt intihar etti. Yazık etti!"

METİN Tokat

Lugano'ya verilen ilk sarı kart gereksiz ikincisi yardımcı hakeme yaptığı gözlük işareti sportmenliğe aykırı olduğundan doğruydu. Ancak itiraza neden olan bu pozisyon öncesi Lincoln'ün lehine verilen faul kararı hatalıydı.
Selçuk'un, Barış'a yaptığı hareketten, Volkan'a taç atışını geciktirmesinden dolayı verdiği sarı kartlar komikti.

Lincoln pozisyon gereği ceza alanı içinde düştü, aldatmadan yanlış sarı kart gösterdi. Lugano'nun kırmızı kartı sonrası sahaya terk etmesi beş dakika sürdü. Ayrıca sakatlıklar ve oyuncu değişiklikleri var, en az 7 dakika uzaması gereken ilk yarıyı 4 dakika uzattı.

Normal uzatma süresi bitmeden taç atışından gelen topta kaleci ile karşı karşıya kalan Volkan'ın gol pozisyonunda ilk yarıyı bitirdi. Basketbolda bile top havadayken maç bitirilmez.

İkinci yarının başında Deivid'e gösterdiği ilk sarı kart yerinde, ama bir dakika sonra aynı oyuncunun Arda'ya top geçtikten sonra yaptığı sert hareketin karşılığı ikinci sarıdan kırmızı olmalıydı. Gökhan Gönül oyun alanı içinde yerde bulunan topu alıp taç atışı yapacakken, top toplayıcıdan gelen topun sahaya girmesi üzerine vakit geçirme diye ikinci sarıdan kırmızı kart göstermesi tam bir fiyaskoydu. Sahanın içindeki topu alan oyuncuya bu kadar kolay kart gösterilmez. Uzatma dakikasında gelen gol sonrası Volkan'ın, Lincoln'e yaptığı hareket sonrası gösterdiği kırmızı kart doğruydu. Lincoln'e ise tam bir eyyam kırmızı kartı gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious