Çüngüş'te 2 ayda 205. deprem

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde yine deprem meydana geldi. Çüngüş'te 2 ayda artçı sarsıntılarla birlikte meydana gelen deprem sayısı 205'i buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elazığ'ın Sivrici ilçesinde meydana gelen 5.6 şiddetindeki depremin ardından sürekli sarsılan Çüngüş ilçesinde bu sabah 4.3 şiddetinde deprem kaydedildi.

Çüngüş'ün 2 ayda artçı sarsıntıyla birlikte 205 defa sallandığı kayıtlara geçti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgilere göre, Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde yerin 5 kilometre derinliğinde 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çüngüş Kaymakamı Murat Girgin, herhangi bir can ve mal kaybının olmadığını söyledi.

Kaymakam Murat Girgin, son depremde herhangi bir binanın hasar görmediğini ancak, Sivrice'deki 5.6 depreminden dolayı ilçe merkez ve köylerde 800 evin hasar gördüğünü hatırlattı. Önceki depremde çok az etkilenen, kaymakamlık binasındaki güçlendirme çalışmasının tamamlandığını anlatan Girgin, ilçe halkı gibi üst üste meydana gelen depremlere alıştıklarını söyledi.

Girgin, "İlçemizin 20 kilometre kuzeyimizden fay hattı geçiyor. Köylerimizin çoğunluğu fay hattına yakın bölgelerde. deprem Diyarbakır'da hissedildi deniyor, oysa bizim burda vatandaşlarımız panik içinde. Artçı sarsıntılarla birlikte 200'e yakın deprem oldu." diye konuştu.

Sivrice'de meydana gelen depremden en çok etkilenen Çüngüş köylerine Kızılay çadır göndermişti. Çüngüş'te bulunan Karakaya Barajı Lojmanları'ndan 3 blok kullanılamaz hale gelmişti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, depremlerle sarsılmaya devam ediyor. 25 Şubat'ta merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi ile Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede irili-ufaklı ve yapay sarsıntılar olmak üzere 200'den fazla deprem kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal deprem İzleme Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremin ardından yapılan gözlemlerde 200'den fazla irili-ufaklı deprem ve yapay sarsıntılar kaydedildi.

11 Mart ile 28 Mart tarihleri arasında, Bingöl'ün Sancak, Kiğı ve Karlıova 30, Elazığ Sivrice ilçesi 57, Diyarbakır Çüngüş ilçesi 97, Ergani ilçesi 3, Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5 kez küçük ve büyük yer sarsıntısı yaşanmıştı.

Jeoloji uzmanı Fatih Çetinkaya, fay hattı üzerindeki yerleşim birimlerinin güvenli hale getirilmesi için hasar gören binalarda güçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious