Çürük deyip geçmeyin!

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Diş çürükleri sinüzit, romatizma gibi hastalıklara yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığıyla ilişkisi nedir?

- Kalp ve böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik hastalıkların ağız sağlığıyla direk ilişkisi var. Dişeti hastalığı bulunanlarda koroner damar hastalıkları daha sık görülüyor. Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştirebiliyor ya da hastalık nedeniyle oluşan bağışıklık sistemi zayıflaması, dişlerimizin kaybına yol açabiliyor. Özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında, ağız bakımının aksaması, ağız ve dişlerde dönüşü olmayan hasarlar yaratabilir. Bu durumun kandaki glikoz düzeyi kontrolünü zorlaştırıyor.

Diş ağrısı enfarktüs belirtisi bile olabiliyor öyle mi?

- Bazen de enfarktüs (kalp krizi) gibi önemli bir hastalık diş çürüğü zannedilir. Ağrı kesicilerle Ağrı geçiştirilmeye çalışılırken, hasta hayatını kaybedebilir. Araştırmalara göre, enfarktüs ağrılarının yüzde 6'sı dişe vuruyor. Diş doktoru bunu hemen anlayabilir. Bu nedenle, hastalara diş ağrılarını kendi kendilerine geçirmeye çalışmaları asla önerilmiyor.

Başka hastalıklarla ilişkisi...

- Temizliği yapılmayan ve bakımına yeterince özen gösterilmeyen sağlıksız diş ve dişetleri vücutta enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz etkiler. Diş çürüklerinin, sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet (şeker hastalığı), solunum sistemi, kalp hastalıkları ve sindirim sorunları gibi önemli hastalıklara yol açtığı biliniyor.

Dişeti hastalıkları nedir?

- Dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının yüzde 70'inden bizim periodontal hastalıklar değimiz bu grup sorumludur. Erken dönemde tanındıklarında kolay ve başarılı tedavi edilebilirler.

Ya sıkça duyduğumuz dişeti iltihabı?

- Periodontal hastalıklar dişeti iltihabıyla (gingivitis) başlar. Yani gingivitis, periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüş görülür. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise dönüşür. Dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Kemikte hasar yapıyor öyle mi?

- Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhası. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş-dişeti arasında "periodontal cep" gelişir. Periodontal cep varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Dişeti hastalığının nedeni nedir?

- En önemli nedeni "bakteriyel diş plağı" adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakası. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımıyla diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel gereksinim. Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler dişetinde irritasyona neden olur. Dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır.

Prof. Dr. Yaşar Aykaç

Ücretsiz diş ve ağız muayenesi

Türk Periodontoloji Derneği ve Colgate tarafından düzenlenen Ağız Sağlığı Haftası çerçevesinde, 06-25 Kasım 2006 tarihleri arasında kampanyaya katılan 3 bin diş hekimi ücretsiz muayene yapacak. Muayenelerde diş ve dişeti kontrolü yapılacak, katılanlara eski diş fırçalarını getirmeleri halinde yeni diş fırçasıyla diş macunu armağan edilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyenler- 0800 211 63 07 no'lu ücretsiz hattan, gazetelerde yayınlanan ilanlardan ve www.agizsagligihaftalari.com internet sitesinden bilgi alabilirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious