Çürük diş kalp krizine sebep olabilir

Çürük diş kalp krizine sebep olabilir.21194
  • Giriş : 23.10.2008 / 12:24:00

Çürük dişlerde bulunan bakteriler kalp krizi riski oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diş Hekimi Gülbahar Köken, "Dişlerimizi her gün en az 2 ile 3 defa fırçalamalıyız. En önemlisi gece yatmadan önce mutlaka ve mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Diş fırçalarının en az 3 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Dişlerimizi fırçalarken nohut büyüklüğü kadar macun kullanmak yeterlidir.

FAZLA MACUN ÇÖZÜM DEĞİL

Fazla macun kullanarak ağzımızın içerisini köpürtmenin dişlerimiz ve ağız sağlığı açısından çokta önemli değil. Önemli olan yediklerimizden ağızda ve diş aralarında kalanları temizlemektir. Dişlerimizi fırçalarken mutlaka fırçamızın ders tarafıyla da dil ve yanaklarımızı da temizlemekte fayda vardır" dedi.

Diş Hekimi Köken, " Sağlıklı bir dişlere sahip olmak için mutlaka altı ayda bir diş hekimine giderek diş kontrolü yaptırmak ve gerek varsa diş tedavisinde bulunmakta fayda var. Her şeyin başı temizlik olduğu için sağlıklı bir deş ve ağız sağlığı içinde temizlik şarttır.

BAKTERİLER KALBE YERLEŞİYOR

Ağızdaki çürük dişlerde bulunan bakteriler özellikle kalbe yerleşerek kalp krizi riski oluşturduğundan ağız ve diş sağlığının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Dişlerimizi temizlerken önce sert olmayan ve üst azı dişlerimizden dairesel hareketlerle başlayarak fırçalamakta fayda vardır. Dil ve yanak temizliği de ihmal edilmemelidir. Ağız ve diş temizliği bir bütündür" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*