"Çürük raporu" davasında 10 kişi daha tahliye edildi

  • Giriş : 29.04.2008 / 22:43:00

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan 10 kişinin tahliyesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'nda kurulan mahkemede görülen davanın 5'inci duruşmasına sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmada, sanıkların yakınları da izleyici olarak hazır bulundu.

Mahkemenin bugünkü duruşmasında ifade veren "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçundan yargılanan bazı yükümlü sanıklar, "askerliğe elverişsiz raporu almak gibi bir kastlarının olmadığını" ileri sürdü.

Suçsuz olduklarını savunan yükümlü sanıklar, tahliye talebinde bulundu. Bu sanıkların avukatları da müvekkillerinin uzun zamandır tutuklu bulunduklarını bu nedenle mağdur olduklarını ifade ederek, tahliye taleplerini yineledi.

Duruşma sırasında "askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek" suçundan yargılanan bazı sanıklar da uzun zamandır tutuklu bulunduklarını ve bu durumun mağduriyetlerine neden olduğunu ileri sürerek tahliye talebinde bulundu.

Bu arada, bazı sanıkların psikolojik durumlarına ilişkin görüş belirtmesi için Tabip Binbaşı Semih Dikkatli, duruşmada bilirkişi olarak dinlendi.

Dikkatli, yükümlü sanıklarla yüz yüze yaptığı görüşmede aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu bazı sanıkların psikolojik olarak sağlam ve askerliğe elverişli olduğu kanaatine vardığını ifade etti.

Askeri savcı, iştirak suçundan yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcı, mahkemede sorgu ve savunmaları tespit edilen "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçundan yargılanan sanıkların ise tahliye edilmeleri konusunda takdirin mahkemeye ait olduğunu belirtti.

Mahkeme Başkanı Hakim Yüzbaşı Bedrettin Özgür de "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçundan yargılanan ve mahkeme huzurunda sorgu ve ifadeleri tespit edilen yükümlü sanıklar Ahmet Çağlar, Husret Ayhan, Mehmet Özkan, Rahmi Solmaz, Serkan Tanrıkulu, Şahabettin Karabut, Şeyhmus Baytak, Vedat Kakus, Volkan Ablak ve Yalçın Çavuş'un tahliyelerine ve duruşmalardan vareste tutulmalarına karar verildiğini açıkladı.

Hakim Özgür, yükümlü sanıklar Hasan Şimşek, Güven Kaymaz ve Ramazan Batbay'ın da psikolojik açıdan askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespiti için 3 haftayı geçmemek üzere Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde gözetim altına alınmalarının kararlaştırıldığını söyledi.

Mahkeme, "askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek" suçundan yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.

"Çürük raporu" davasında tahliye kararı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, 28 Nisan'da, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan ve aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu 52 kişinin tahliyelerine karar verdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious