ÇYDD hakkında çok çarpıcı iddia

ÇYDD hakkında çok çarpıcı iddia.5750
  • Giriş : 13.04.2009 / 22:10:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:11:41

Asrın Davası kapsamında gözaltına alınan kişilerden ele geçirilen belgelerde dernekle ilgili önemli iddialar yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gündemden hiç düşmedi...ETÖ iddialarından sanık Ayşe Asuman Özdemir'in de, bir süre görev aldığı dernekle ilgili itiraflarda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Asrın Davası kapsamında terörle mücadele ve organize şube polisleri, sabah saatlerinde başta İstanbul olmak üzere çok sayıda şehirde faaliyet gösteren ÇYDD'nin şube ve temsilciliklerine baskın düzenledi. CD'lere, bilgisayar kayıtlarına, belge ve dokümanlara el konuldu.

Encümen'i Daniş üyesi, Genelkurmay eski başkanı İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında cumhuriyet mitinglerinden işte böyle bahsediliyordu. Şener Eruygur'un aklettiği söylenilen ve "inşallah başarılı oluruz" denilen mitinglere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği açık destek veriyordu. Kabul edilen ikinci iddianamede Cumhuriyet Mitingleri'nin Ergenekon Örgütü tarafından organize edildiği ifade ediliyor.

IFrame

Derneğin burs verdiği öğrencileri, yürütülen faaliyetlere katılım için zorladığı, aksi halinde verdiği bursu kestiği iddia ediliyor. Cumhuriyet Mitinglerinin de bu faaliyetlerden biri olduğu ileri sürülüyor. Derneğin burs verdiği öğrenciler arasında, terör örgütleri, PKK, DHKP-C, TKPM-L ve MLKP ile bağlantılı öğrenciler olduğu iddia ediliyor.

ETÖ iddiası sanığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, gündemden hiç düşmedi. En dikkat çekici itiraflar da, Ergenekon Terör Örgütü iddialarından gözaltına alınanlardan gelmişti. İşte onlardan biri sağlık sorunları gerekçesiyle serbest bırakılan Ayşe Asuman Özdemir. Özdemir'in, bir ara aktif rol aldığı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği hakkında çok önemli itiraflarda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

ÇYDD İSTANBUL'A SADECE GÜNEY VE DOĞU ANADOLU'DAN KIZ ÖĞRENCİ GETİRİP OKUTUYORDU. NEDEN EDİRNE VE MUĞLA GİBİ DİĞER İLLERDEN KIZ ÖĞRENCİ GETİRMEDİĞİMİZİ YÖNETİME SORUYORDUK. ÇÜNKÜ ORALARDA DAHA ZOR ŞARTLARDA OKUYAMAYAN KIZLARIMIZ VARDI. AMA SORULARIMIZA YANIT ALAMIYORDUK. ZAMANLA ÇYDD İÇİNDE BAZI ŞEYLER AÇIKTAN AÇIĞA KONUŞULMAYA BAŞLANDI. İSTANBUL'A GETİRİLEN ÖĞRENCİLER İÇİNDE YAKINLARI DAĞLARDA TERÖRİST OLANLAR OLDUĞU KONUŞULUYORDU. BÜTÜN BUNLAR BENİ RAHATSIZ ETMEYE BAŞLADI. BURS VERDİĞİMİZ ÖĞRENCİLERİ NİÇİN SIKI BİR ELEMEDEN GEÇİRMİYORDUK ?

Özdemir, itirafında, İstanbul'da okutulan bu öğrencilerin mezun olduktan sonra gittikleri yerlerde bölücü hareketlere destek olduklarını söylüyordu.

SON BİRKAÇ YILDIR BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜN GÜNEYDOĞU'DA DÜZENLEDİĞİ EYLEMLERE İYİ BAKIN. KADINLAR, ÖZELLİKLE GENÇ KIZLARIN ÖN SIRALARDA OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ. HAKKARİ GİBİ İLLERDE, İSTANBUL'DA OKUMUŞ KIZLARA DAHA BÜYÜK DEĞER VERİLİR. ÇYDD'NİN YETİŞTİRDİĞİ KIZLAR İSTANBUL'DAKİ OKULLARINDAN MEZUN OLUNCA ORADA KENDİ TALEBELERİNİ YETİŞTİRMEYE BAŞLADI. BU NEDENLE ÇYDD'NİN YETİŞTİRDİĞİ KIZLAR GÜNEYDOĞU'DA KÜRTÇÜLÜĞÜN, PKK'NIN DAHA ÇOK SİVİLLEŞMESİNE HİZMET EDER HALE GELDİ.

ÇYDD'nin, terör örgütü PKK'ya destek verdiği iddiası, birinci iddianamenin 342'inci delil klasöründeki bu belgede de görülüyor. Kuva-i Milliye derneğinde yapılan aramalarda ele geçen ve bir başka ETÖ iddialarından tutuklu, Bekir Öztürk tarafından kaleme alınan belgede, ÇYDD'nin "Kardelenler projesi kapsamında" DTP ve onun üzerinden PKK'ya kadro yetiştirdiği ileri sürülüyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ilgili bir başka belge de, Tuncay Özkan'ın klasörlerinden çıkan doküman. Doküman, imzalı bir dilekçe. Belgede aynen şöyle deniyor:

"ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI BAŞKANI GÜLSEREN ..., ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BAŞKANI TÜRKAN ..., ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ YÖNETİMİNDE İLHAN ..., DEMOKRATİK İLKELER DERNEĞİ BAŞKANI EĞNİN ... VE EVMEN ..., 68'LİLER BİRLİĞİ BAŞKANI HAŞMET ... BU BİRLİĞİN YÖNETİCİLERİ PEK ÇOK DERNEĞİ VE VAKFI BASKI VE TEHDİTLERLE KENDİ GİRİŞİMLERİNE DAHİL OLMAYA ZORLAMAKTA, BU GİRİŞİME GİRMEYENLERİ ÖLÜMLE TEHDİT ETMEKTEDİR. BU GİRİŞİME GİRİNCE BUNLARIN KİRLİ YÜZÜNDEN VE KARANLIK İLİŞKİLERİNDEN ÇOK KORKTUM. ESKİ DEV GENÇ MİLİTANLARININ CİRİT ATTIĞI, APO YANDAŞLARININ, PKK'LILARIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ VE DÜNYA KİLİSELER BİRLİĞİ DAHİL BİRÇOK YABANCI KURULUŞTAN ALDIKLARI MİLYONLARCA DOLARI ÇIKARLARINA HİZMET ETTİREN BU GİRİŞİME DUR DENİLMELİDİR."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*