ÇYDD'nin burs verdiği PKK'lı liste!

ÇYDD'nin burs verdiği PKK'lı liste!.12189
  • Giriş : 18.04.2009 / 21:05:00
  • Güncelleme : 18.04.2009 / 21:10:32

ÇYDD'nin burs verdiği PKK'lıların listesi KCK baskınında çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK'nın şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği'ne (KCK) yönelik soruşturmada çarpıcı belgelere ulaştı.

Edinilen bilgilere göre, operasyonlarda ele geçirilen belgeler arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) Kardelen Projesi kapsamında burs verdiği PKK'lı öğrencilerin listesi de yer alıyor. Listenin KCK'nın Diyarbakır'da ofis olarak kullandığı Diyar Galerya'daki bürosunda bulunduğu öğrenildi. Burs alan öğrencilerin durumu KCK üyesi zanlıların telefon görüşmelerine de takıldı. Mahkeme kararı ile yapılan telefon dinlemelerinde zanlıların görüşmelerde ÇYDD'den burs alan bazı öğrenciler için 'bizden' dedikleri tespit edildi.

Burs listesinin çıktığı ikinci adres ise Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan eski Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in Van'da-ki evi. Yüksel'de ele geçirilen listedeki isimlerin büyük bir çoğunluğunun PKK bağlantılı olduğu iddia edildi.

Burs listesinin çıktığı ikinci adres ise Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan eski Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel oldu. Yüksel'in Van'daki evi ve üniversitedeki çalışma odası ile Van ÇYDD'de 5 çuval belgeye el konuldu. Belgeler arasında Kardelenler Projesi burs listeleri de var. Yüksel'de ele geçirilen listedeki isimlerin büyük çoğunluğunun PKK bağlantılı olduğu iddia edildi. İsimlerin bir kısmının KCK'nın gençlik örgütlenmesinde yer aldıkları, eylemsel faaliyetlerde bulundukları kaydedildi.

Burs alan öğrencilerin örgütün gençlik yapılanmasında yer aldıkları öğrenildi. PKK'nın şehir yapılanması olan KCK'da özellikle öğrenci konumundaki gençler önemli rol üstleniyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada örgütün gençlere yönelik faaliyetleri önemli yer tutuyor.

ÇYDD'nin PKK'lı öğrencilere burs verdiği iddiası yeni değil. PKK'ya destek verdiği iddiası ile ÇYDD'den istifa eden Asuman Özdemir 2006 yılında Zaman'a verdiği röportajda bu çalışmaları anlatmıştı. Özdemir, yıllarca samimi duygularla çalıştığı ÇYDD'nin PKK'nın siyasallaşmasına katkı sağladığını belirterek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan 'Kardelenler Projesi' adı altında İstanbul'a getirilen kız öğrencilerle Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kadro açığının karşılandığını savunmuştu. Özdemir, özetle şunları söylemişti: "...

ÇYDD içinde bazı şeyler zamanla açıktan açığa konuşulmaya başlandı. İstanbul'a getirilen öğrencilerin içinde yakınları dağlarda terörist olanlar olduğu konuşuluyordu. Bunlar beni rahatsız etmeye başladı. Burs verdiğimiz öğrencileri niçin sıkı bir elemeden geçirmiyorduk? Kardelenler Projesi'ni şöyle tarif edebiliriz. Güneydoğu'da saksıdaki çiçeği söküp İstanbul'a getiriyoruz. Ama burada toprağa ekmiyoruz. Pamuğa koyup her gün su veriyoruz. Sonra çiçeği, mezun olduktan sonra ait olduğu saksısına koyuyoruz. Başlanılan yere dönülüyor. Devleti onlara sevdiremiyoruz. Bugün DTP binalarında erkek üyeden çok genç kızlar var. Orada bilgisayar başında genç kızları görürsünüz. Nereden öğrendiler bunları? ÇYDD'nin yetiştirdiği kızlar Güneydoğu'da PKK'ya hizmet eder hale geldi."

Şüpheliler hâkim karşısında

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 53 kişiden 26'sı hâkim karşısına çıkarıldı. 27 kişi içinse 1 gün ek gözaltı süresi alındığı bildirildi. Geniş güvenlik önlemleri altında Diyarbakır Adliye Sarayı'na getirilen 26 zanlı arka kapıdan içeri alındı. Zanlılarla ilgili suçlamaları içeren dosyalar da bir kamyonetle getirildi. Kamyonet adliye binası kapısına yanaştırılarak delil dosyaları soruşturmayı yürüten 5 özel yetkili savcıya götürüldü.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*