D-8 Bali Zirvesi başladı

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin öncülüğünde kurulan D-8 (Gelişen 8 Ülke) 5. Zirvesi, Endonezya'nın Bali adasında başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı M. Ali Şahin, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de zirve için Bali Uluslararası Kongre Merkezi'ne geldi. Bali saatine göre 09.30'da başlaması planlanan zirve, Viyana'dan gelen Erdoğan'ın gecikmesi nedeniyle yarım saat geç başladı.
Zirvenin açılış konuşmasını Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono yaptı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın konuşmasının ardından ise Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono, dönem başkanlığını İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a devretti. Açılışın ardından liderler, D-8 Ülkeleri Ticaret Fuarı'nı gezdi. Başbakan Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şevket Aziz ile birlikte dolaştı. Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a mesafeli durmaya çalıştığı gözlendi. Ancak Ahmedinejad, fuar alanında bir ara Erdoğan'a yaklaştı. İki lider, ayaküstü sohbet etti.

Zirveye ev sahibi Endonezya ile İran ve Nijerya Cumhurbaşkanı düzeyinde katılırken, Türkiye, Malezya ve Pakistan Başbakan düzeyinde, Mısır ve Bangladeş ise Dışişleri Bakanları düzeyinde katılıyor.


D-8 ZİRVELERİ


İlk adımı , Türkiye'nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımı ile 22 Ekim 1996'da İstanbul'da düzenlenen "Kalkınma İşbirliği Konferansı"nda atılan D-8 oluşumu, 15 Haziran 1997'de İstanbul'da yapılan Devlet veya Hükümet Başkanları zirvesiyle resmen kurulmuştu. D-8, bugüne kadar İstanbul, Dakka, Kahire ve Tahran olmak üzere dört zirve, sekiz Bakanlar Konseyi, on dokuz Komisyon Toplantısı ve çok sayıda teknik düzeyde toplantı yaptı. Gelime yolundaki 8 ülkenin oluşturduğu D-8, üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir oluşum olarak biliniyor. Örgütün amacı, kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek ve ticaret alanında yeni imkanlar sağlamak olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious