D-8 ülkeleri, yeni dünya projesini açıkladı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Gelişmekte olan ülkeler tarafından kurulan D-8 zirvesinde, "Yeni Dünya" adı verilen proje kamuoyuna tanıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çırağan Sarayı'nda Türkiye'nin de aralarında bulunduğu D-8 ülkeleri, 9. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Kutlama töreni Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın da katıldığı toplantıda, D-8'in hazırladığı "Yeni Dünya projesi" tanıtıldı. Necmettin Erbakan'ın tanıttığı proje'de, 10 konu başlığı yer aldı.

Projede ilk etapta D-8 ülkelerinin etrafında 60 müslüman ülkenin toplanması, sonraki halkada ise ezilmiş ve sömürülmüş bütün dünya devletlerinin kenetlenmesi amaçlanıyor. D-8'in ayakta kalabilmesi için 10 temel madde Erbakan tarafından sinevizyon eşliğinde açıklandı. "Yeni Dünya" adı verilen projenin başında Batılı devletlerin kurduğu Birleşmiş Milletler yerine, Yeni Dünya Birleşmiş Milletleri, IMF yerine Yeni Dünya Para Fonu yer alıyor. Siyasi İrade Teşkilatının kurulmasıyla ortak para birimi olarak yeni lira, ortak banka, Şuurlaşmış Tanıtım Teşkilatı adı altında sinema, gazete, televizyon ve medya sektöründe yer alma ve dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için Teknolojik İşbirliği Teşkilatı kurulması amaçlanıyor. Türkiye'nin yanı sıra toplantıya katılan Pakistan, Bagladeş, Mısır, Nijerya, İran, Endonezya ve Malezya tarafından da kabul gören proje önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek.

Toplantıda konuşan eski Başbakan Necmettin Erbakan, G-7 ile D-8 ülkeleri arasında fark bulunduğunu söyledi. G-7 ülkelerinin düşmanlık esasına dayalı olarak kurulduğunu savunan Erbakan, D-8'in barış, kardeşlik ve sevgi üzerine kurulduğunu ifade etti. Batılı ülkelerin inançlarındaki sakatlıktan dolayı dünya barışını sağlayamadığını keydeden Erbakan, "1997'ye kadar insanlar savaşmaktan bıkmıştı. Rusya yıkılınca ABD tek kutup olarak kaldı. Daha düne kadar barış ve adalet isteyen devletler, inançlarındaki sakatlıklar nedeniyle huzuru ve barışı sağlayamadı. Darwin Teorisi etrafında dönen bu inanca göre, düşmanı olmayan bir ideoloji yaşayamazdı. Bu yüzden yeni hedef olarak islam seçildi." diye konuştu.

Zaman zaman espriler yapan Erbakan, salondakilerden büyük alkış aldı. Yeryüzünde son 40 senede hiç huzur olmadığına değinen Erbakan, bunu üç sebebe bağladı. Bu üç ana sebebi Erbakan, "Yalta Konferansı, 2. Cihan harbinde diktatörlerin hepsinin temizlenmemesi ve soğuk savaş sonrası batılı devletlerin barış yerine düşmanlığa dayalı bir dünya kurması" olarak açıkladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'da, 15 Haziran 1997'de kurulan D-8'in 9. kuruluş yıl dönümünü bir gün önceye aldıklarını söyledi. D-8'in kurulduğu döneme değinen Kutan, "D-8 kurulduğunda çeşitli basın ve yayın organları D-8'in, G-7'e karşı kurulduğunu iddia etmiştir. Bu yanlış bir iddiadır. D-8, 'dünyayı sadece biz yönetiriz' diyenlerin karşısına, 'biz de bu dünyanın bir parçasıyız. Geliniz bu dünyayı barış ve adalet içinde birlikte yönetelim' mesajı vermektedir." şeklinde konuştu.

D-8 üyesi ülkelerin temsilcilerinin tek tek söz oldığı toplantı sonunda katılımcıların hepsine Erbakan, birer plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious