D. Anadolu Fay Hattı harekete mi geçti?

D. Anadolu Fay Hattı harekete mi geçti?.8878
  • Giriş : 07.09.2008 / 05:32:00
  • Güncelleme : 06.09.2008 / 21:52:34

Şanlıurfa ve Adıyaman’da meydana gelen depremler uyarıcı mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şoke eden açıklamayı yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Şanlıurfa Temsilcisi Ali Doğanoğlu, Şanlıurfa ve Adıyaman'da meydana gelen depremlerin uyarıcı olduğunu söyledi.

BÖLGE 3 GÜNDÜR SALLANIYOR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Şanlıurfa Temsilcisi Ali Doğanoğlu, Adıyaman ve Şanlıurfa'da 3 gündür aralıklarla meydana gelen depremlerin, uzun yıllar durağan olan Doğu Anadolu Fay Hattı'nın harekete geçmesi sonucu oluştuğunu bildirdi. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan Doğanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

HAT, YILLARDIR SUSKUNDU

“200 - 250 yıldır suskun olan Doğu Anadolu Fay Hattı birkaç ay önce Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen depremle harekete geçti. Orada biriken enerjinin açığa çıkmasıyla bölgede küçük depremler oluştu. Bölgede 3 gündür aralıklarla meydana gelen depremlerin uzun yıllar durağan olan Doğu Anadolu Fay Hattı'nın harekete geçmesi sonucu oluştuğu sanılıyor.”

MARMARA KADAR ÖNEMLİ

Türkiye'de son yıllarda Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda kırılmalar olduğu ve özellikle Marmara Bölgesi'nde büyük bir deprem beklendiği yönünde açıklamaların yapıldığını anımsatan Doğanoğlu, aynı büyüklükteki Doğu Anadolu Fay Hattı'nın da önemsenmesi gerektiğini belirtti. Önceki gün açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da (üstte) beklenen İstanbul depreminin 2010-2014 yılları arasında olacağını söyledi.

TERCÜMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*