Da Vinci Code'a karşı ölüm orucu!

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Dünya genelinde ve özellikle Katolik kesim tarafından tepkiyle karşılanan 'Da Vinci Code 'filmine tepkiler gün geçtikce artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı eyaletler ise konuyu kendi kurullarında tartışmaya devam ediyor.

Nüfusunun yüzde 30'u Hıristiyan olan ve dünyaca ünlü tropikal plajları ile bilinen Goa'da da film tepki ile karşılandı. Eyaletteki Katoliklerin önemli liderleri Hristiyanlara filmi izlememelerini söylerken yönetimi de uyardılar. Filmin kutsala hakaret içerdiğini ve toplumsal şiddeti tetikleyebileceğini vurguladılar. Bunun üzerine yönetim filmin yayınlanmasını geciktirebileceğini ve filmi sansür kuruluna gönderdiklerini açıkladı. Bunun yanında yönetim, filmin gösterileceği sinema salonlarının güvenlik taleplerine karşılık "Karar sizin; ister gösterin, ister göstermeyin ama böyle bir tedbiri gerektirecek durum henüz yok." yönünde açıklama yaptı.

Bombay'da ise Katolik Hristiyanlar Forum'u" Da Vinci Code "filmi yanında "Tickle My Funny Bone" filminin de yasaklanması yönünde imza topluyor. Yerel bir film olan Tickle My Funny Bone'da bir rahibenin uygunsuz gösterildiği biliniyor. Ayrıca Katolik Hristiyanlar Forum'u Genel Sekreteri Joseph Dias filmler yasaklanana kadar ölüm orucuna başladığını açıkladı.

Dias konu ile ilgili olarak " Mücadelemi sadece Hristiyanlar değil, Müslümanlar da destekliyor. Çünkü; Hz. İsa Müslümanlar içinde kutsaldır ve bu filmde kutsala saygısızlık var." şeklinde konuştu.

Müslüman cephesinde ise Hindistan Sünni Cemiyet-i Ulema Genel Sekreteri Maulana Mansoor Ali Khan "Kur'an-ı Kerim'de İsa bir peygamber olarak bildiriliyor ve O'na yapılan hiçbir hakareti kabul edemeyiz. Hıristiyan kardeşlerimizi sonuna kadar destekliyoruz." dedi. Hindistan genelinde resmi rakamlara göre, yüzde 15'e yakın Müslüman ve yüzde 2 civarında da Hıristiyan nüfus bulunuyor.

44 dile çevirtilen ve bugüne kadar 40 milyon satan Amerikalı yazar Don Brown'un aynı isimli bestseller kitabından uyarlanan Da Vinci Code filmi, 19 Mayıs'ta tüm dünyada aynı anda gösterime girecek. Kadrosunda Jean Reno, Alfred Molina, Ian McKellen, Paul Bettany gibi güçlü isimleri bulunduran filmde başrolleri Tom Hanks ve Audrey Tautou oynuyor. Audrey Tautou ilk olarak 2001 yılı Fransız yapımı Amelie adlı filmde oynamış ve büyük beğeni toplamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious