Da Vinci Şifresi, kiliselere turist akını başlattı

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Tüm dünyada büyük gişe başarısı yakalayan Da Vinci Şifresi isimli film Fransa'nın başkenti Paris'teki Saint-Sulpice kilisesine yeni bir turist akını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turistlerin ilgisiden en büyük nasibi, daha önce turistik bir mekan olmayan Saint-Sulpice kilisesi aldı. Paris'in 6. bölgesinde bir ara sokakta bulunan kiliseyi, filmin gösterime girdiği geçen Çarşamba'dan bu yana binlerce turist ziyaret etti. Kilisenin rahipleri, her ne kadar Hz. İsa'nın çocukları olduğunu iddia eden filme şiddetle karşı çıksa da, bu ziyaretçi akınından şikayetçi değil. Saint Sulpice kilisesine artan ilginin ardından gönüllü tur rehberliği yapan Michel Rouge, filmde anlatılanlara inanmadığını belirtiyor. "Turistleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Filmde kiliseyle ilgili yer alan bilgilerin tamamen hayal ürünü olduğunu anlatınca, insanlar Dan Brown'un Hz. İsa üzerine yazdıklarının da yanlış olduğunu fark ediyor." dedi.

Öte yandan, Paris'in tarihi ve sanatsal yapıları arasında geçen film, yeni bir turizm kolunun oluşmasını sağladı. Kitabın ve filmin başarısını kara çevirmek isteyen Fransız tur şirketleri, filmin baş kahramanı Robert Langdon'ın Paris'te gittiği yerleri, bir günlük tur şeklinde turistlere gezdiriyor. Fiyatları 35 euro'dan 320 euro'ya kadar geniş bir aralıkta değişen turlar, Langdon'ın kaldığı Ritz Oteli'nde başlıyor. Da Vinci Turistleri, kitaptaki sıraya sadık kalarak Louvre Muzesi, Saint Sulpice Kilisesi, Saint Lazare Garı ve Paris'in dışında yer alan Villette Şatosu'nu geziyor. Villette Şatosu'nun sahibi Olivia Decker, Da Vinci turistlerinin buyuk ilgi gosterdigi 18 yataklı Şato'dan haftada 55 bin dolar kazandıgını açıklamıştı. Filmdeki yapıları ve sanat eserlerini resimlerle anlatan İngilizce ve Fransızca hazırlanmış 'Da Vinci Kılavuzu' isimli kitabı da, Paris'teki kitapçılarda bulmak mümkün.

-Vatikan, Da Vinci Şifresi'ne karşı çıkmıştı-

Katolik dünyasının merkezi Vatikan, iki yıldan kısa bir sürede tüm dünyada 44 dile çevrilen ve 25 milyon'dan fazla satan Da Vinci Şifresi'ni kara listeye almıştı. Tüm dünyada çok satan kitabın geçtiğimiz hafta gösterime giren filmi de, tüm dünyada gişe rekorları kırıyor. Filmde yer alan, Hazreti İsa'nin evlendiği ve çocukları olduğu yönündeki iddialar, Vatikan Katolik Kilisesi tarafindan agır şekilde eleştirilmiş ve eser "yalanlar silsilesi" olarak nitelenmişti. Hikayeye göre Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon'ın, Louvre Müzesi Müdürü'nün ölümü üzerine Fransız Kriptoloji uzmanı Sophie Neveu ile cesedin etrafindakı izleri takip etmesi ve ipuçlarının kendisini Louvre Müzesi'nde yer alan Leonardo Da Vinci'nin meşhur Mona Lisa isimli tablosuna götürmesi konu ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious