Da Vinci'ye karşı Homeros

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İtalyanların ünlü ekonomi gazetesi "il Sole 24 Ore"nin yazarı Vittorio Da Rolda, İzmir'e gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile röportaj yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in 2015 EXPO adaylığı sürecinde tek rakibi konumundaki Milano, bu zorlu yarışta İzmir'i ve EXPO projelerini yakın markaja aldı. İtalyanlar'ın en önemli ekonomi gazetelerinden Milano merkezli il Sole 24 Ore'nin yazarı Da Rolda, Kocaoğlu ile röportaj yaptı. İtalya Konsolosu Michele Tommasi'nin de hazır bulunduğu görüşmeye, "İzmir'in EXPO adaylığı hangi nedene dayanıyor? Siyasi mi iktisadi mi?" sorusuyla başlayan Da Rolda, şehireki yatırım projeleriyle de yakından ilgilendi. Misafir gazeteciye İzmir'in tarihi, turistik, ekonomik, sosyal ve kültürel avantajlarını tek tek anlatan Kocaoğlu, "İzmir'in adaylığının hem ekonomik hem de sosyal ve kültürel boyutu var. Siyasi yönden hükümetle bu hedef için tam bir konsensus ve kararlılık içinde olduğumuzu söyleyebilirim. İzmir'in EXPO'da evsahipliği yapması, Türkiye'nin AB sürecindeki elini de güçlendirecektir. Yerel yönetim ve merkezi hükümet işbirliği ve sıfır hata ile en iyisini yapma konusunda koşullandık." diye konuştu. İzmir'i fuarlar, kongreler ve kültür sanat şehri yapma konusundaki kararlılıklarından da söz eden Başkan Kocaoğlu, "Milano adaylık sürecinde Leonardo da Vinci temasını öne çıkaracakmış. Biz de tanıtımlarımızda Homeros temasını kullanacağız. Homeros Vadisi projesi de bu açıdan çok önemli." dedi.

EXPO'nun, gelişmek ve dünya arenasında yer almak isteyen kentler için önemli bir çıkış noktası oluşturduğuna dikkat çeken ve kaldıraç etkisi yaptığını hatırlatan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "EXPO'nun bize verdiği heyecan ve dinamizmle her şeyini tamamlamış bir şehre vereceği heyecan arasında çok büyük fark var. Gelişmiş, daha önce EXPO organizasyonu yapmış bir şehrin kazanımları ve EXPO'nun ondan alacakları ile bizim gibi büyük hedefleri olan ve potansiyeli yüksek bir şehrin katacakları arasında önemli farkler olduğunu düşünüyorum. Fuar alanı bile hazır bir kent olan Milano'nun dinamikleri, EXPO'dan ne kazanacak?"

Aziz Kocaoğlu, İtalyan gazetecinin, "Müslüman ülkelerin oyunu alacağınıza inanıyor musunuz?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Pekiyi siz, AB ülkelerinin oyunu alacağınıza inanıyor musunuz? Bu yarışta size başarılar diliyorum ama kendim kazanmak istiyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious