Dadaşlar, Erdoğan'ı mahcup etmedi

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Büyük anlamlar yüklenen Tandoğan ve Çağlayan mitinglerinin ardından Erdoğan'ın çıkacağı ilk yurtiçi gezisi merakla bekleniyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hatta kimileri, 'AK Partililer çıkıp yürüse daha fazla kalabalık toplar' deyip kitleleri sokağa dökmeyi öneriyordu. Hükümet buna girmedi.

Önce seçim tarihi ilan edildi. seçim süreciyle birlikte zaten daha büyük kalabalıklar toplayacağından endişe etmeyen Erdoğan, ilk olarak 'dadaşlar diyarı'nı tercih etti. Erzurumlular da Başbakan'ı mahcup etmedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dün Erzurum'da yaptığı toplu açılış töreni tam bir gövde gösterisine dönüştü. Açılış töreni, bir miting organizasyonu olmamasına rağmen 100 bini aşkın insan yağmura aldırmadan Erdoğan'ı yalnız bırakmadı. Erzurumlulara göre, bu sayı 200 bini geçiyordu. Erdoğan'ın vatandaşa seslendiği İstasyon Meydanı'na iki unsur hâkimdi. Birincisi 'kırmızı-beyaz' renkler, diğeri de 'işte millet burada' vurgusu. Dağıtılan 70 bin bayrak AK Parti bayraklarını gölgede bıraktı. İki kilometre uzunluğundaki dev Türk bayrağı elden ele dolaştı. Hava limanında inen Erdoğan'ın başbakanlık otobüsüne eşlik eden binlerce araç konvoyuyla birlikte otobüsün önünde bir kilometre uzunluğundaki Türk bayrağı taşındı. Cadde üzerlerindeki billboardlarda bile tercih edilen renkler kırmızı-beyazdı. AK Parti liderinin konuşma yaptığı platformun arkasındaki tanıtım afişinde de bayrak rengi fon seçilmişti. Hatta alternatif mitingcilerin aklına gelmeyen bir şey daha yapıldı. Her ne kadar rüzgârdan uçurulamadı ise de Türk bayrağı sarılı uzaktan kumandalı bir zeplin ilgi topladı. Daha önceleri sarı-beyaz rengi olan balonların rengi bile bu kez ay-yıldızın rengiyle yer değiştirdi. Çalınan müzik parçalarında vatan ve bayrak vurgusu vardı. 'Türkiye için, vatanımız için, bayrağımız için hep beraber çalışacağız' şarkısı organizasyonun ana parçası oldu. Bayrak mesajı, mitinge katılan vatandaşın şu sözlerinde gizli: "Tandoğan ve Çağlayan'da bayrak sallayıp millete nispet edenler iyi bilmeliler ki, o bayrak daha çok bizimdi. Bilmeliler ki, bayrak bizim içimizi onlardan daha çok titretir."

Sadece mitingler değil, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşananlar da unutulmamış. Havaalanından şehir merkezine kadar sağlı sollu asılan afişlere Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararına göndermede bulunan afişler asıldı. Bunlardan bazıları şöyle: '367 değil, 467 olacak, Çankaya'da güller açacak', '353'tük 367 istediler. 22 Temmuz'da 450'yle geleceğiz, ne isteyecekler?' 'Sandık geliyor Cumhur konuşacak', 'Demokrasiyi içlerine sindiremeyenler, Cumhuriyet'imizi kirletmesinler', 'Bir de bizi sayın, biz kaç kişiydik', 'Milletimiz ariftir, yarım bırakmaz.'

YORUMLAYAN: ERDAL ŞEN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious