Dağ köylerine torpille öğretmen geliyor

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Bursa'nın 'dağ yöresi' olarak bilinen ve öğretmenlerin bir zamanlar torpil yaptırarak kaçmak istediği Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles ilçelerine öğretmenlerin şimdi torpille gelmek istediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Böylece bu dört ilçede 5 yıl hizmet yapan öğretmenler, 3 yıllık Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki hizmet yapma zorunluluğuna tabi tutulmayacak.

Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, daha önceleri bölgede hizmet yapan öğretmenlerin kaçmak için torpil aradığını belirterek "Daha kısa bir süre önce bölgeye atanan öğretmenler Bursa merkeze kaçabilmek için araya hatırı sayılır torpiller bulurdu. Biz bunun peşine düştük ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'le görüştük. Artık Batı şehri Bursa'nın Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçesinde 5 yıl hizmet eden öğretmenler, Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgesinde 3 yıl zorunlu hizmetten muaf tutulacak. Yolların aylarca kapalı kaldığı Doğu köyleri yerine Bursa'nın ilçelerinde hizmet almak isteyen öğretmenler dağ yöresi ilçelerimize gidebilmek için adeta torpil bulma yarışına girdiler" dedi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kısa bir süre önce bölgedeki öğretmen açığının 300 olduğunu, uygulamanın devreye girmesiyle açığın kapandığını bildirdi. Dört ilçedeki okullarda tüm branşlarda toplam 300 öğretmen açığı olduğunu açıklayan Milli Eğitim Müdürlüğü, uygulama ile öğretmenlerin yaz atamasına büyük ilgi gösterdiğini ve bölgede görev yapmak istediklerini bildirdi. Öğretmenlerin taleplerinin sevindirici olduğunu anlatan AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu "Ben de Orhaneliliyim. Tam 80 yıldır aynı sorun yaşanıyor. Mahrumiyet bölgesi olarak bilinen ilçelerimize devlet memuru gelmek istemiyor. Biz bir çalışma yaptık, öncelikle MEB, uygulamaya soktu. Şimdi diğer kamu kurumlarının da aynı uygulamayı yapması için çalışıyoruz. uygulama ile Türkiye genelindeki tüm şehirlerin 'mahrumiyet bölgesi' olarak bilinen yerleri zorunlu hizmet bölgesi kapsamına alındı. Öncelikle sağlık konusundaki ihtiyaçlarımızın karşılanması için bakanlık nezdinde çalışmaları yütürüyoruz. Artık bölgede doktor ve hemşire eksikliği olmasını istemiyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious