Dağcılar 80 metreden çakılmışlar!

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

2 dağcının ölümüyle sonuçlanan kazanın, emniyet noktasındaki kayaların yerinden çıkmasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ortadoğu Arama Kurtarma Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (ORDOS) ve ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü üyelerinden Burçak Özoğlu, Eylem Elif Koç ve Serkan Girgin, arkadaşlarının geçirdiği kazaya ilişkin kurtarma operasyonu ve kazanın oluşu konusunda ODTÜ Spor Merkezinde basına bilgi verdi.

Burçak Özoğlu, ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü üyesi 6 sporcunun 30 Aralık-3 Ocak günleri arasında tırmanış için Demirkazık zirvesine gittiğini, ikiye ayrılan ekipten Hüseyin Kapukaya, Seza Bürkan Yüksel ve Utku Kocabıyık'ın 1 Ocak sabahında dik bir kaya duvarı rotasında tırmanışa geçtiklerini belirtti.

Arkadaşlarının bu konuda eğitimli ve donanımlı olduğunu kaydeden Özoğlu, ”Üç arkadaşımız, tahmini olarak saat 12.00 sıralarında düşerek kaza geçirdiler. Düşme mekanizmasının nasıl gerçekleştiğini net olarak bilmiyoruz ama kaya duvarına iple tırmandıkları için ipleri ve emniyet istasyonlarının yerlerinden çıkması sonucu 70-80 metrelik bir düşüş yaşadılar” diye konuştu.

Kapukaya'nın sesle yardım istemesi üzerine jandarma ve ODTÜ Kurtarma Ekibi'ne bilgi verildiğini, ardından kurtarma faaliyetlerinin başladığını anlatan Özoğlu, kendilerine TSK Doğal Afet Arama Timi'nin (DAK) de yardımcı olduğunu ifade etti.

Serkan Girgin ise kurtarma ekibinin ip döşeyerek gece boyu tırmandığını, ardından helikopterin inerek yaralanan Kapukaya'yı aldığını ve hastaneye götürdüğünü, diğer arkadaşlarının ise hayatta olmadığını anladıklarını belirtti.

CENAZELER YARIN KALDIRILACAK

Burçak Özoğlu, soruları yanıtlarken, Hüseyin Kapukaya'nın GATA'da tedavisinin sürdüğünü sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu ancak hayati tehlikesinin bulunmadığını belirtti. Özoğlu, Seza Bürkan Yüksel ve Utku Kocabıyık'ın cenazelerinin ise yarın kaldırılacağını bildirdi.

Dünya çapında yer alabilecek ikili kurtarma operasyonun gerçekleştirildiğini, TSK DAK'ın bu yükseklik ve koşullarda helikopterle tahliyesinin çok önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Özoğlu, “kazaya biraz daha hızlı müdahale edilebileceği” iddiasında bulundu.

Özoğlu, dağcıların düşme nedeni konusundaki bir soruyu yanıtlarken, şunları söyledi: “Görünen ve Hüseyin'in aktardıklarından anladığımız şey, emniyet noktasındaki kayaların yerinden çıkma olasılığı... Aldığımız bilgiler bunu yorumlamayı getirdi. Büyük olasılıkla kayanın yerinden kopmasıyla arkadaşlarımız bu kadar aşağıya düşüyorlar. Kaza, arkadaşlarımızın doğrudan dikkatsizliği ya da ihmali sebebiyle değildir.”

Özoğlu, “Yüksel ve Kocabıyık'ın donarak mı öldüğünün” sorulması üzerine, arkadaşlarının, “düşme sonucu travma nedeniyle hayatın kaybettiklerini düşündüklerini, donmanın tek başına böyle bir kazanın nedeni olarak kabul edilemeyeceğini” ifade etti.

ÖLEN İKİ DAĞCININ CESEDİNE ADLİ TIP'TA OTOPSİ YAPILDI

Niğde Aladağlar Demirkazık zirvesine tırmanırken geçirdikleri kazada yaşamını yitiren 2 dağcının ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Ankara Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi tamamlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kazanın ardından Ankara'ya getirilen iki dağcının cesetlerine Cumhuriyet Savcısının nezaretindeki otopsi yaklaşık 5 saat sürdü.

Dağcılardan Seza Bürkan Yüksel'in kesin ölüm nedeninin, “kafatası ve kaburga kemiklerinde meydana gelen kırılmaların yol açtığı iç kanama” olduğu belirtildi.

Otopside, Utku Kocabıyık'ın ölüm nedeni henüz belirlenemedi. Kocabıyık'ın cesedinden alınan parçaların laboratuvarda incelendikten sonra, kesin ölüm nedeninin belirleneceği kaydedildi.

YARALI DAĞCININ DURUMU

Kazadan yaralı olarak kurtarılan Hüseyin Kapukaya'nın GATA Hastanesi'ndeki tedavisi devam ediyor.

Hastaneye getirildiğinde iki ayağında kırık bulunan Kapukaya'nın ameliyata alındığı, ancak olaydan sonra donma tehlikesi atlatan dağcının ayaklarındaki dolaşım bozukluğunun devam ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious