Dağılan terör örgütü yeni yapılanmaya girmeye çalışıyor

  • Giriş : 28.03.2008 / 02:25:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 00:54:04

Örgütün etkinliğini artırmak amacıyla bombalı planlaması yapma hazırlığında oldukları iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in Bornova ilçesinde yakalanan terör örgütü MLKP'nin 3 üst düzey sorumlusunun, son yıllarda dağılmaya başlayan örgüt elemanlarını yeniden bir araya getirmek için kongre düzenleme, örgütün etkinliğini artırmak amacıyla bombalı ve silahlı eylem planlaması yapma hazırlığında oldukları iddia edildi.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonu sonucu, Bornova ilçesi kırsalında zeytinlik alanda toplantı yaparken ele geçirilen terör örgütü MLKP'nin yurt dışı sorumlusu M.Ö. (56), örgütün Türkiye sorumlusu F.Ç. (47) ile Ege Bölge Sorumlusu A.H.S'nin (35) sorgulamaları sürüyor.

Operasyonda yakalanan örgütün 3 üst düzey sorumlusu ile birlikte 8 sahte nüfus cüzdanı, sahte kimlik hazırlamak için 323 adet mavi renkli erkek ve 189 adet pembe renkli kadın boş nüfus cüzdanları, sahte kredi kartı yapımında kullanılan düzenek, Türkiye haritası, diz üstü bilgisayar, 3 adet USB bellek, 2 seyyar hard disk ve 2 el çantasında çok sayıda CD ele geçirildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde uzman polisler tarafından incelenen diz üstü bilgisayar ile CD'lerde, örgütün stratejisi ve örgütle ilgili değerlendirmelerin yer aldığı yaklaşık 100 bin sayfalık çok önemli arşivinin bulunduğu öğrenildi. Terör örgütü MLKP'nin yurt dışı sorumlusu olan M.Ö'nün, iki hafta önce sahte kimlikle Avrupa'dan Türkiye'ye geldiği, Türkiye sorumlusu F.Ç. ve Ege Bölge sorumlusu A.H.S. ile toplantı yaparak, dağılmaya başlayan örgüt elemanlarını yeniden bir araya getirmek için kongre düzenleme, örgütün etkinliğini artırmak amacıyla bombalı ve silahlı eylem planlaması yapma hazırlıklarını görüştükleri ileri sürüldü.

Terör örgütünün yurt dışı sorumlusu M.Ö'nün, 22 Ekim 1979 tarihinde silahlı gasp, silah zoruyla adam kaçırmak ve silahlı soygun suçlarından tutuklandığı, 7 Ocak 1993'te terör örgütü TKP/ML adına faaliyette bulunmak suçundan 3 Kaleşnikof ve 1 Uzi marka tüfek, 1 tabanca ve 2 bin 500 adet mermi ile yakalandığı, 1997 yılında yattığı İskenderun Ceza evinden tünel kazarak firar ettiği bildirildi.

Ceza evinden kaçtıktan sonra yasa dışı yollarla İsveç'e giden M.Ö'nün, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde dolaştığı, İnterpol tarafından kırmızı bültenle arandığı ve MLKP'nin yurt dışı sorumluluğuna getirildiği öne sürüldü.

Terör örgütünün Türkiye sorumlusu olan F.Ç'nin 21 Aralık 1970'de Gaziantep Lisesi'nde okuduğu sırada öğrenim özgürlüğünü engellemekten gözaltına alındığı, 27 Ağustos 1980'de Gaziantep'te Ali Sağlam adlı kişiyi öldürmekten yakalandığı ve 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığı, 21 Ekim 1994 tarihinde terör örgütü MLKP'ye yönelik düzenlenen operasyonda İstanbul'da ele geçirildiği belirlendi. F.Ç'nin, terör örgütü MLKP adına adam öldürmek ve faaliyetlerde bulunmak suçundan tutuklu bulunduğu İstanbul Üsküdar Cezaevinden 1997 yılında firar ettiği ve hakkında yakalama kararı olduğu bildirildi.

Ege Bölge Sorumlusu olan A.H.S'nin ise, terör örgütü MLKP adına faaliyet göstermek suçundan 16 Aralık 1996 tarihinde İstanbul'da yakalandığı ve 4 Haziran 1998'de terör örgütü MLKP üyesi olmak suçundan Kocaeli'nde yeniden ele geçirildiği ve tutuklandığı, 2 Mart 2002'de İstanbul'un Kartal ilçesinde terör örgütü MLKP adına afiş yapıştırırken yakalandığı ve tutuklandığı öğrenildi. A.H.S'nin, 2007 yılında İstanbul'da terör örgütü MLKP mensupları tarafından İstanbul'da 2 polis memurunun silah, telsiz ve kimliklerinin gasp edilmesi olayını yönettiği ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunduğu da belirtildi.

Gözaltında tutulan zanlıların, işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious