Dağlar karış karış taranıyor! PKK'ya göz açtırılmayacak

Dağlar karış karış taranıyor! PKK'ya göz açtırılmayacak.16536
  • Giriş : 10.10.2007 / 08:03:00

Özel birlikler dağları karış karış tarıyor, teröristlerin barınaklarını imha ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel birlikler dağları karış karış tarıyor, teröristlerin barınaklarını imha ediyor.
Ağır zırhlıların konuşlandırıldığı sınırlar, Kuzey Irak’tan geçişi önlemek için uyduyla takip ediliyor. Örgütün tepelerdeki geçiş noktaları havadan bombalanıyor

TERÖRLE mücadeleyi tam hız sürdüren 2’nci Ordu, “takviyeli alarm” konumunda. Kış boyunca, çoğunluğu Hakkari, Şırnak ve Tunceli’de olmak üzere, bölgede 50 bin asker görev yapacak. Bolu, Samsun, Kayseri, Ağrı ve İzmir’de eğitim gören özel birlikler de kış operasyonuna destek güç olacak. Operasyonun büyük yükünü sırtlanan Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Şırnak’tan sorumlu 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı, Siirt 3’üncü Komando Tugayı, Çakırsöğüt Jandarma Komando ve Beytüşşebap Jandarma Komando Komutanlığı’na da komando takviyesi yapılıyor. Biri astsubay toplam 13 askerin şehit olduğu Gabar Dağı’na giden tüm yollar Akçay Piyade Komutanlığı, Şenoba ve Gülyazı Taktik Sınır Komutanlığı tarafından tutulacak.

SINIRDA UYDUYLA TAKİP

PKK’ya yönelik operasyonları kış boyunca hız kesmeden sürdürecek olan Genelkurmay Başkanlığı, özellikle sınır bölgesindeki geçişleri önlemek için uyduyla takip gerçekleştiriyor. “İstihbarat, keşif ve gözetleme” kıskacı daraltılırken Gabar, Cudi, Kato ve Tanin Dağları’nda da uydu takip sistemi etkin hale getiriliyor. Silopi’deki Lojistik Destek Komutanlığı ve Akrep Özel Görev Kuvveti’nin tüm eksiklikleri giderildi. TSK’daki en modern tankların bulunduğu birlik sürekli operasyona çıkıyor. Akrep Özel Görev Kuvveti’ndeki zırhlı araçlar sınıra yakın tutuluyor. Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı, ellerinde bulunan en yeni helikopterleri bölgeye gönderiyor. Sınırdaki dağlara rahat indirme yapmak için yüksek noktalardaki düzlüklere helikopter pisti yapılıyor.

40 TERÖRİST KISTIRILDI

Küpeli, Gabar, Cudi, Namaz, Kato dağları ve Irak sınırında operasyonlar yoğunlaştırıldı. Askerler, ağır silahlı 40 teröristi kıstırdı. Kobra ve Skorsky helikopterlerle desteklenen operasyonda, teröristlerin sığınakları ve geçitleri imha edildi. Bir teröristin cesedi bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious