Dağlıca baskınındaki askerlerin el bombaları alınmış

Dağlıca baskınındaki askerlerin el bombaları alınmış.16851
  • Giriş : 25.04.2008 / 12:50:00

Dağlıca Baskınında suçlamaların hedefindeki komutan Yarbay Onur Dirik, ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dağlıca baskını davasında yargılanan sekiz erin bugün görülecek duruşması öncesinde Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik talimatla ifade verdi. Dirik, ifadesinde taburdaki el bombalarını baskından bir süre önce toplattığını kabul etti.

Dağlıca baskını sonrası kaçırılan ve "vatana ihanet" suçlamasıyla tutuklanıp cezaevine konduktan sonra ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sekiz erin yargılanmasına bugün Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edilecek. Öze yandan dün Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik'in Hakkari Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimatla ifade verdiği öğrenildi. Tanık sıfatıyla ifade veren Dirik, Dağlıca baskınından bir süre önce taburdaki el bombalarını toplattığını kabul etti.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca'da, 3. Motorize Tabur Komutanlığı'na 21 Ekim 2007 gecesi yapılan baskında 12 asker şehit olmuş 16 asker yaralanmış, 8 asker ise rehin alınmıştı. Van Askeri Savcılığı, rehin alınan Uzman Çavuş Halis Çağan, Çavuş Mehmet Şenkul, erler Ramazan Yüce, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Ozhan Şabanoğlu ve Fatih Atakul hakkında dava açmıştı. İddianamede, er Ramazan Yüce'nin altı ayrı suçtan müebbet hapsi, diğer askerlerin ise emre itaatsizlik suçundan üç ile yedi yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.

DİRİK YÜCE'Yİ DOĞRULADI

Van Askeri Mahkemesi, önceki duruşmada, Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik'in talimatla ifadesinin alınmasına karar vermişti. Dirik'in Hakkari Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınan ifadesi mahkemeye ulaştı. Yarbay Dirik, baskın günü termal kamera ile bölgenin gözetlendiğini ve teröristlerin görüntülendiğinin kendisine telsizle bildirildiğini söyledi. Dirik, bunun üzerine kırmızı alarm verdiğini anlattı. Baskında üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirten Dirik, olay sonrasında da bölgede keşif yaptıklarını anlattı.

TERÖRİST İFADESİNİ DÜZELTTİ

Yarbay Onur Dirik, kendisi hakkında başlatılan idari soruşturma kapsamında da daha önce İdari Tahkikat Heyeti'ne ifade vermişti. Dirik, bu ifadesinde ise er Yüce'nin kendi isteği ile örgüte katıldığını iddia etmişti. Dirik, Hakkari Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimatla verdiği ifadesinde ise �Bazı konuları aydınlatmak istiyorum. Yüce için 'terörist' dediğim yönünde basında bazı ifadeler yayınlanmıştır. Ben böyle bir ifade kullanmadım� dedi.

Dirik ayrıca "Bazı basın organlarında, baskın sırasında düğünde olduğuma ilişkin haberler çıkmıştır. Bunlar tamamen gerçek dışıdır. Baskın sırasında görevimin başındaydım" diyerek haberleri yalanladı.

EL BOMBALARINI TOPLATMIŞ

Askerler daha önce İdari Tahkikat Heyeti'ne verdikleri ifadede, el bombalarının toplandığını ve bölgede savunmasız kaldıklarını anlatmışlardı. Çatışmada yaralananlardan Çavuş Ufuk Çelik, bu olayı �Son 10 günlük görevi gelirken her askerin üzerinde bulunan el bombaları tabur komutanının emriyle toplanmıştı. Bölgeye el bombasız gitmiştik. Sadece mevzilerde 30 kadar bomba vardı" diye anlatmıştı.

Van Askeri Mahkemesi, el bombalarının durumu ile ilgili de bilgi talep etti. Bu yazı üzerine Mahkeme'ye, Yarbay Onur Dirik imzalı bilgi notu ulaştırıldı. Dirik, bilgi notunda, olaydan önce bir el bombasının pimi çekilirken 'kaza' yaşandığı belirtilerek, "El bombalarının sakıncalı olacağı düşünülmüştür. Bu nedenle olaydan önce arızalı olabileceği gerekçesiyle el bombaları toplatılmıştır" dedi.

YANGIN ÇIKMIŞTI

Dağlıca davası ilerlerken, Dağlıca taburunda yangın çıkmış ve silah depoları yanmıştı. Bu yangın sonrası delillerin yok edildiği iddiaları gündeme gelmişti. Dağlıca Komutanı'na ayrıca durduk yerde üstün başarı ödülü verilmişti.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious